Nowelizacja pogrąży samorządy?
Nowelizacja pogrąży samorządy?
Nawet kilka milionów złotych rocznie stracić może Sławków w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie zwolnień infrastruktury kolejowej. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 1 stycznia.
Te rewolucyjne zmiany wynikają z pozornie nieznacznej modyfikacji użytych w ustawie definicji pojęć. Dotychczas zwolnione z podatku od nieruchomości były tylko budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej i zajęte przez nie grunty. Zwolnienie dotyczyło tylko tej części działek, w której faktycznie znajdowały się jej elementy. Teraz, zgodnie z niektórymi interpretacjami przepisów, zwolnienie dotyczyć ma całych działek ewidencyjnych, na których zlokalizowana jest infrastruktura kolejowa. Nowym zwolnieniem mają zostać objęte również budynki wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym. A to dla niektórych samorządów oznaczać może już finansową katastrofę.
- Nowelizacja uderzy w samorządy takie, jak Sławków, dla których dochód z podatku od nieruchomości płacony przez kolejowe spółki to ogromna pozycja w budżecie. Sprawa związana ze zwolnieniami podatkowymi jest bardzo poważna, bo przy interpretacji rozszerzającej szacujemy, że wpływy podatkowe w 2017 roku mogą być mniejsze nawet o 4 mln zł. W podobnej sytuacji znajduje się także wiele innych samorządów. W związku z tym zwróciliśmy się do ministra infrastruktury i budownictwa, który jest autorem tych rozwiązań, z prośbą o wydanie jednoznacznej interpretacji nowych przepisów. Jeśli okaże się, że miasto poniesie z tytułu nowych przepisów straty, będziemy wnioskować do resortu finansów o rekompensatę z tego tytułu – zapowiada burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
Pisma trafią również do szefów Związku Miast Polskich, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, wojewody śląskiego i zagłębiowskich parlamentarzystów.