Dyskutowali o młodzieży

mat. prasowe

Dyskutowali o młodzieży

Foto: mat. prasowe
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

W piątek 22 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie odbyło się długo wyczekiwane „Lokalne Forum: Dyskuteka - porozmawiajmy o młodzieży”.

W spotkaniu udział wzięli: koordynator programu „Równać Szanse” - Artur Łęga, zarządca i pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciele Zespołu Szkół, Szkoły Podstawowej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sławkowie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków, Stowarzyszenia „Porozumienie Pokoleń” oraz młodzieżowe liderki programu „Równać Szanse”, które obecnie prowadzą swój autorski projekt – „Wielka PSIgoda”. Nad przebiegiem forum czuwali prowadzący – Laura Straś i Mateusz Górecki.

Forum stało się przestrzenią do rozmów na temat młodzieży – tego jaka jest sławkowska młodzież, co Sławków może jej zaoferować, co przedstawiciele jednostek i organizacji na terenie miasta robią dla młodych ludzi. Kanwą rozmowy stały się potrzeby i marzenia młodzieży, które muszą zostać zauważone i dobrze zrozumiane, aby możliwości, które miasto oferuje młodym ludziom przemienić w konkretne ich wykorzystanie i działania. Tylko działania dają efekty, a umiejętność zachęcenia młodych ludzi do działania zawiera również pierwiastek psychologii i umiejętności słuchania. Młodzież często nie wierzy w siebie, wstydzi swoich potrzeb, wstydzi się swoich talentów. Wśród młodych ludzi jest dużo osób nieśmiałych, dużo z różnymi „łatkami”. Potrzeba impulsu, wiary i - co jeszcze raz godne podkreślenia – konkretnego działania. Jeżeli młodzież dostrzeże w dorosłym swojego mentora, zrobi naprawdę wiele, aby nie zawieźć jego i siebie. Relacja to niełatwa, ale z pewnością ewolucyjna. Uczucie niepewności generuje działanie, strach często oznacza, że idzie się w dobrym kierunku. Młodzież, wychodząc z własnej strefy komfortu, pokonuje maraton, gdzie na każdym kilometrze występuje szereg niewygodnych czynników. Można się zatrzymać, ale wizja mety (zakończonego powodzeniem działania) wprawia w stan radości. W trakcie panelu dyskusyjnego, uczestnicy spotkania wymienili szereg możliwości rozwoju jakie miasto oferuje młodzieży. Pod lupę zostały wzięte cechy młodego człowieka, szanse i zagrożenia dla jego rozwoju, sposób w jaki młodzież spędza swój czas wolny. Uczestnicy zastanawiali się jakie konkretne działania w Gminie przyniosą rezultat w inicjatywach dla młodzieży.

Praca warsztatowa dała uczestnikom wiele odpowiedzi na problemy dotyczące działań na rzecz młodzieży. Pogłębiła również przekonanie o wyraźnych lukach w tej dziedzinie. Wzrosła świadomość uczestników o braku konkretnej wiedzy dotyczącej nastolatków i formułowania odpowiednich wniosków i rozwiązań. Być może ta rozmowa pozwoli z czasem na ustalenie wspólnych dążeń i działań na rzecz młodych sławkowian.

Na zakończenie została przedstawiona prezentacja dotycząca zrealizowanych projektów Programu „Równać Szanse” w Sławkowie. Głos zabrały młodzieżowe liderki – Martyna Żmija i Alicja Adamczyk, które mierzą się obecnie z realizacją nowego projektu Programu Równać Szanse dla Młodzieżowych Liderów realizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie. Uczestniczki podkreślały niejednokrotnie, że dzięki szansie, jaką stwarza program „Równać Szanse”, mają możliwość decydowania i realizacji własnych pomysłów. Samodzielność, jakiej uczy udział w takich projektach, procentuje na każdym etapie życia.

 

 

 

 

 

 
foto: mat. prasowe organizatora

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop