Anteny na kościelnej wieży: jest decyzja starostwa

Anteny na kościelnej wieży: jest decyzja starostwa
Starostwo Powiatowe w Będzinie odmówiło wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej i anten firmy T-Mobile na wieży parafialnego kościoła w Sławkowie. Do projektu budowlanego szereg zastrzeżeń zgłosił podczas toczącego się postępowania burmistrz Sławkowa.
W trakcie analizy dokumentów w 2019 roku przedstawiciele urzędu miasta w Sławkowie zauważyli między innymi, że załączone przez inwestora pozwolenie wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków jest nieważne, bo dotyczy innej wersji projektu.
– Zwróciłem się wówczas zarówno do starosty, jak i do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wskazaliśmy wątpliwości i i wnioskowaliśmy, by w tej sytuacji nie wydawać zgody na realizację inwestycji. W korespondencji skierowanej do konserwatora zabytków pisaliśmy między innymi o kwestiach związanych z obawami o wpływ inwestycji na wygląd kościelnej wieży, stanowiącej dominantę krajobrazową miasta – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
W toku postępowania Starostwo Powiatowe w Będzinie potwierdziło konieczność dołączenia przez inwestora nowego pozwolenia konserwatora. Do wyznaczonego na 17 września 2020 roku przedstawiciele spółki nie przedstawili takiego dokumentu. W efekcie starosta odmówił zgody na montaż anten.
Co dalej? Inwestor może oczywiście odwołać się od tej decyzji lub składać kolejne wnioski o pozwolenie na budowę. Musiałby jednak wcześniej uzyskać stosowne pozwolenie urzędu ochrony zabytków.
Przypomnijmy. Sprawa światło dzienne ujrzała kilka lat temu, gdy okazało się, że proboszcz parafii zawarł umowę z firmą T-Mobile, dotyczącą montażu na wieży zabytkowego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie stacji bazowej telefonii komórkowej wraz z antenami.
Pomysł niezwykle negatywnie odebrany został przez mieszkańców miasta. Wśród wielu argumentów przeciwko realizacji tej inwestycji ważną okolicznością jest występowanie na strychu kościoła kolonii chronionego gatunku nietoperza – nocka orzęsionego. Zgodnie z ekspertyzą, opracowaną w 2017 roku na zlecenie urzędników ze Sławkowa przez specjalistę chiropterologa, instalacja anten tuż nad miejscem rozrodu nietoperzy będzie szkodliwa. W konsekwencji ich kolonia może zniknąć z kościelnej wieży.
W tym roku, na wniosek sławkowskiego urzędu do działań przystąpiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Na zlecenie RDOŚ przeprowadzone zostaną badania kolonii pod kątem objęcia jej ochroną w ramach programu Natura 2000.