Batalia o plan zagospodarowania
Od blisko czterech miesięcy trwają działania burmistrza i urzędu miasta w związku z planowaną zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Bolesław.
Pod koniec 2016 roku do urzędu trafiła do zaopiniowania dokumentacja projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Bolesław dla obszaru obejmującego Krążek, Podlipie i Międzygórze. Planowana zmiana dotyczy tej części obszaru dawnej bazy firmy Transbud, która znajduje się na terenie gminy Bolesław. Funkcjonalnie i przestrzennie związana jest ona jednak ze Sławkowem, gdzie znajdują się jedyne drogi dojazdowe na teren nieruchomości. Obecnie w obrębie tego obszaru, znajdującego się w prywatnych rękach, działalność gospodarczą prowadzi kilka firm. W znacznej mierze jest to działalność w sferze usług i handlu.
Przedmiotem analiz prowadzonych w sławkowskim magistracie były przede wszystkim zapisy dotyczące sposobu zagospodarowania opisywanego terenu, dopuszczalnych form i rodzajów działalności gospodarczej, jak i ustalenia dotyczące ochrony środowiska oraz gromadzenia i usuwania odpadów. Jak się okazuje, zgodnie z wprowadzonymi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla Bolesławia zmianami, może nastąpić modyfikacja sposobu użytkowania części hal, czy powierzchni placów, na punkty do zbierania, składowania, unieszkodliwiania lub przetwarzania odpadów (innych niż te wytworzone w ramach prowadzonej działalności). Co ważne, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący dla tego obszaru w części znajdującej się po stronie Sławkowa nie dopuszcza działalności związanej z magazynowaniem, przetwarzaniem, unieszkodliwianiem odpadów. Jeszcze w 2015 roku, dzięki działaniom burmistrza Sławkowa, udało się powstrzymać właściciela terenu przed prowadzeniem tu działalności o takim charakterze.
- Burmistrz miasta uznał, że procedowana obecnie w gminie Bolesław zmiana narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Sławkowa. Ponadto może skutkować pogorszeniem stanu środowiska i zwiększeniem uciążliwości dla terenów sąsiednich w przyszłości, zwłaszcza w kontekście komfortu życia mieszkańców tej części miasta, w tym przede wszystkim mieszkańców ulic Walcownia, Olkuska i Fabryczna. W nieodległej przeszłości swoją działalność w rejonie bazy dawnego Trasnbudu prowadziła firma zajmująca się produkcją stłuczki szklanej. Praktycznie wszyscy mieszkańcy tego rejonu uskarżali się na duszący pył szklany unoszący się w powietrzu – przypomina Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sławkowskiego urzędu.
Jednoznacznie negatywne stanowisko burmistrza Sławkowa w sprawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Bolesławia trafiło na biurko wójta gminy Krzysztofa Dudzińskiego. Przedstawiciel burmistrza Sławkowa uczestniczył już w dwóch spotkaniach w tej sprawie zorganizowanych w Bolesławiu, w tym w dyskusji publicznej i konsultacjach. Ostatnie z nich odbyło się 23 lutego. Wzięła w nim udział również przewodnicząca Rady Miejskiej w Sławkowie Marta Rus wraz z grupą radnych. – W trakcie spotkania nie brakowało emocji, co jest oczywiście w tej sytuacji uzasadnione. Obecnych było wielu mieszkańców miasta, którzy po prostu obawiają się kolejnych uciążliwości. W czasie dyskusji przypomniałam, jak wielkim problemem dla Sławkowa są efekty po działalności firmy Rekult, która nielegalnie zgromadziła gigantyczne ilości odpadów na zamkniętych terenach kolejowych. Nie możemy pozwolić na to, by podobna sytuacja mogła wydarzyć się w przyszłości – podkreśla Marta Rus.
Uwagi do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Bolesławia zgłaszać można jeszcze do 6 marca w tamtejszym urzędzie gminy.