Bezpłatne opaski bezpieczeństwa dla seniorów

unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)

Bezpłatne opaski bezpieczeństwa dla seniorów

Foto: unsplash.com (zdjęcie ilustracyjne)
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza do udziału w programie mającym na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkających samotnie seniorów.

Adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

W ramach programu w edycji na 2024 rok seniorzy otrzymają specjalne opaski, wyposażone między innymi w następujące funkcje:

  • przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS (wywołanie alarmu),
  • detektor upadku,
  • czujnik zdjęcia opaski,
  • lokalizator GPS,
  • funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
  • funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (pomiar pulsu i saturacji).

Opaska bezpieczeństwa jest prosta w obsłudze i połączona z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia seniora poprzez wciśniecie przycisku alarmowego znajdującego się na opasce łączy się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia alarmowego dyspozytor podejmuje decyzje o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencje kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie proszone są o kontakt z pracownikiem socjalnym obsługującym teren miejsca zamieszkania seniora.

Zgłoszenia przyjmowane są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sławkowie, ul. Kościelna 11, w godzinach pracy ośrodka (7:00 - 15:00), pokój nr 15. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, do wyczerpania puli opasek.

Udzielenie wsparcia w ramach programu jest bezpłatne i niezależne od kryterium dochodowego.


Gmina Sławków/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przystąpił do realizacji Programu "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024 w zakresie modułu II tj. realizacja usług opiekuńczych poprzez dostęp do „Opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych w zakresie zakupu usługi obsługi systemu polegającej na sprawowaniu całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centralę monitoringu.

Do programu będą kwalifikowane osoby spełniające kryteria określone w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” edycja 2024, zgłaszające się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sławkowie.

Program jest dofinansowany ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa.

Celem modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcia gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych.

Realizacja modułu II ma na celu wsparcie w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy związane  z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To rozwiązanie kierowane zarówno do osób, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych jak i tych objętych wsparciem w postaci usług opiekuńczych, u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybszej pomocy, w tym pomocy medycznej.

„Opieka na odległość” gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu zdrowia seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora – zarówno spowodowanego problemami w zachowaniu funkcji życiowych, jak również w sytuacji wystąpienia incydentów np. upadków w miejscu zamieszkania czy też zlokalizowania miejsca przebywania osoby z zaburzeniami pamięci.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop