Czy politycy czują klimat?
Czy politycy czują klimat?
Samorządy są promotorem zmian w zakresie polityki klimatycznej. Działania centralne cechuje natomiast wybiórczość i brak długoterminowych wizji. To jedna z konkluzji raportu „Środowisko i klimat”, przedstawionego podczas ogólnopolskiej debaty zorganizowanej w poniedziałek 30 września w Warszawie przez Instytut Spraw Publicznych.
Sprawy związane z troską o klimat i środowisko są coraz ważniejsze dla Polaków, jednak wciąż nie ma to właściwego odzwierciedlenia w debacie politycznej. - Widzimy, że w samorządach bardzo dużo się dzieje, jest bardzo dużo inicjatyw. Jednocześnie samorządy wskazują, że pracuje im się ciężko i ciężko wdraża nowe rozwiązania, bo nie mają wsparcia ze strony państwa – podkreślała Paulina Sobieszak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych.
Przyczyny tego stanu rzeczy analizowali uczestnicy debaty. Ugrupowania polityczne reprezentowali Katarzyna Lubnauer, Władysław Teofil Bartoszewski i Maciej Konieczny. Do udziału w debacie został też zaproszony burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. Jako przedstawiciel polskiego środowiska samorządowego mówił między innymi o relacjach między samorządami a administracją rządową. Dyskusję prowadzoną przez dziennikarkę Radia TOK FM Karolinę Lewicką głosem eksperckim wspierał Antoni Bielewicz z European Climate Foundation.
Eksperci zgodnie podkreślali, że dziś to właśnie samorządy są inicjatorami i promotorami działań służących szeroko pojętej ochronie klimatu, która wykracza swoim zakresem daleko poza działania antysmogowe. Te ostatnie pozostają jednak jej istotnym filarem. Dla przykładu w Sławkowie w 2018 roku prawie 22% wszystkich wydatków inwestycyjnych związanych było z ograniczaniem niskiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i ograniczaniem niekorzystnego wpływu człowieka na klimat. Zgodnie z planem finansowym na 2019 rok ma to być już ponad 40%.
- Od 2014 do 2018 roku ponad trzykrotnie zwiększyliśmy wydatki samorządu na walkę z niską emisją. W tym roku wyeliminujemy dwie ostatnie kotłownie węglowe w budynkach użyteczności publicznej. Osiągniemy w ten sposób taki efekt, jakbyśmy zlikwidowali aż dwadzieścia kotłowni przydomowych. Również w tym roku wprowadzimy instalacje OZE do dwóch pierwszych budynków publicznych, uzyskując dla nich energię elektryczną ze słońca i zwiększając ich efektywność energetyczną – wyliczał Rafał Adamczyk. – Jako samorządy doskonale wiemy, jak ważna jest walka ze zmianami klimatycznymi. Już w tej chwili podejmujemy wiele istotnych i różnych działań, które w sumie wywołają pozytywny skutek na jakość naszego środowiska. Dlatego tak ważne jest, aby odejść od mocno zideologizowanych dyskusji politycznych na szczeblu centralnym i stworzyć w końcu instrumenty faktycznego wsparcia samorządowych działań przez administrację rządową, zarówno w wymiarze prawnym jak i finansowym. Jest to niezwykle ważne, gdyż ostatnio obserwowane pozbawianie samorządów kolejnych środków finansowych spowoduje radykalnie zmniejszenie skali naszej walki o czyste powietrze i klimat – podkreślił burmistrz Sławkowa.
Całą debatę obejrzeć można tutaj: