Discover your strengths!

SPP

Discover your strengths!

Foto: SPP
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Z udziałem uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II  pomiędzy 19 a 25 maja sławkowskie Stowarzyszenie „Porozumienie Pokoleń” realizowało kolejny już swój projekt, tym razem poświęcony odkrywaniu swoich mocnych stron.

W projekcie wzięło udział 30 osób – młodzi ludzie z Zespołu Szkół w Sławkowie, współpracujący ze stowarzyszeniem, przedstawiciele Magisztrátus Alapítvány z Węgier oraz młodzież reprezentująca OZ Gulocka ze Słowacji. Honorowy patronat nad działaniami międzynarodowego przedsięwzięcia objął burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Pandemia COVID-19 wywróciła świat młodych ludzi do góry nogami. W krótkim okresie czasu musieli wprowadzić całkowite zmiany w ich codziennym funkcjonowaniu. Byli zmuszeni do życia w izolacji, a niepewność jutra wywołała w nich wiele wątpliwości i negatywnych emocji, z którymi ciężko im sobie do dzisiaj poradzić. Stracili pewność siebie, wiarę w swoje możliwości i mocne strony. Wielu z nich posiada problemy z koncentracją. Dodatkowo wciąż towarzyszą im emocje niepewności i strachu przed nadchodzącym jutrem, które wywołują w nich ogromny niepokój.

Dzięki projektowi uczestnicy mieli możliwość odkryć w sobie swoje mocne strony, zalety, nauczyć się radzić sobie z negatywnymi emocjami, ze stresem, stać się pewniejszymi siebie, znającymi własną wartość młodymi ludźmi.

Celem projektu było podniesienie poziomu samooceny, pomoc w przywróceniu pewności siebie, podniesienie poziomu motywacji do działania oraz poziomu wiary w siebie i swoje możliwości. Uczestnicy projektu mieli możliwość odkrycia w sobie i zdefiniowania mocnych stron, zalet, pozytywnych cech czy umiejętności, poszerzenia umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami, wywołanymi przez stres. Przedsięwzięcie miało za zadanie również podniesienie poziomu wiedzy na temat własnego ciała i sygnałów, które ono wysyła, poszerzenie kompetencji związanych z mową ciała i publicznymi wystąpieniami, pogłębienie wiedzy na temat stresu, metod zapobiegania i radzenia sobie z nim, a także poszerzenie kompetencji na temat technik wspomagających koncentrację.

Podczas wymiany młodzieży uczestnicy zrealizowali bogaty w różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, harmonogram. Na początku międzynarodowego spotkania zostały przypomniane jego cele oraz kwestie organizacyjne. Młodzi ludzie przeprowadzili gry z imionami i aktywności integracyjne, które pozwoliły na przełamanie pierwszych barier, nieśmiałości w komunikowaniu się w języku angielskim czy lepsze zapoznanie się ze sobą. Uczestnicy wzięli również udział w aktywnościach mających na celu integrację, zbudowanie zgranego i zintegrowanego zespołu, a także pozytywnej atmosfery, sprzyjającej efektywnej pracy. Dzięki nim, młodzież miała możliwość nie tylko wymienić się swoimi doświadczeniami, ale również wzmocnić współpracę wewnątrz międzynarodowej grupy.

Podczas zajęć, poświęconych głównej tematyce projektu ”Discover your strengths!”, uczestnicy m.in.:

  • podjęli tematykę pewności siebie oraz tego, co zrobić, aby ją odzyskać, jakie działania można podjąć; jakie nowe nawyki wprowadzić do swojego funkcjonowania; jakie zmiany w swoim zachowaniu wprowadzić;
  • dyskutowali na temat świadomości swoich mocnych stron, swojego typu osobowości czy umiejętności w kontekście planowania swojej przyszłości;
  • poszerzyli wiedzę na temat przyczyn stresu i jego wpływu na ciało i psychikę, skutków i konsekwencji stresu, a także metod i technik radzenia sobie ze stresem;
  • poszerzyli wiedzę na temat tego, w jaki sposób przeciwdziałać i zapobiegać negatywnym emocjom oraz w jaki sposób sobie z takimi emocjami poradzić, jakie działania podjąć czy jakie techniki i metody zastosować;
  • poruszyli tematykę koncentracji, skupienia się i zapamiętywania tj. przyczyn, dlaczego młody człowiek może mieć problem z koncentracją, skupieniem się i zapamiętywaniem; jak temu zapobiegać i przeciwdziałać; a także zapoznali się
  • bliżej z technikami i metodami poprawiającymi koncentrację, skupienie i zapamiętywanie;
  • zapoznali się z technikami i metodami, które pomagają się zrelaksować i rozluźnić w trudniejszych sytuacjach;
  • poszerzyli wiedzę na temat mowy ciała - tego jak ważna jest mowa ciała podczas rozmowy, prezentacji, rozmowy o pracę czy publicznych wystąpień; tego jakie sygnały wysyła nasze ciało w różnych sytuacjach.

Podczas wymiany młodzieży, uczestnicy opracowali i przygotowali warsztaty online z rówieśnikami z różnych europejskich krajów. Podczas spotkania zaprezentowali projekt, opowiedzieli o swoich dotychczasowych sukcesach i o programie Erasmus +. Następnie przeprowadzili aktywności, bazujące na stworzonych scenariuszach, dotyczących takiej tematyki jak: metody i techniki poprawy koncentracji; odkrywanie w sobie mocnych stron, talentów, umiejętności; publiczne wystąpienia i mowa ciała; czy metody relaksacji i techniki antystresowe.

Międzynarodowe przedsięwzięcie zostało zrealizowane w języku angielskim z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej takich, jak gry i zabawy integracyjne, zajęcia tematyczne, kreatywne warsztaty, spotkania online, dyskusje, wymiana doświadczeń, ewaluacje, refleksje, wieczory narodowe itd. Projekt miał wymiar edukacyjny i przyczynił się do rozwoju kluczowych kompetencji uczestników. Pozwolił również na nawiązanie wielu nowych, międzynarodowych znajomości. Dla niektórych było to pierwsze doświadczenie pracy w międzynarodowym zespole.

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć

Uczestnicy projektu podczas zajęć
foto: Stowarzyszenie Porozumienie Pokoleń

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop