Drugie życie dla budynku walcowni?

Krzysztof Kozieł

Drugie życie dla budynku walcowni?

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Włączenie budynku dawnej walcowni blach żelaznych i cynkowych do mającego powstać parku kulturowego - to pomysł władz miasta na rewitalizację tego obiektu i nadanie mu nowych funkcji. Jak przekonują urzędnicy, dzięki temu zabytkowy budynek stanie się turystyczną atrakcją i częścią szlaku opowiadającego o historii górnictwa i hutnictwa na tym obszarze.

Choć czasy, gdy przemysł był jednym z filarów miasta Sławków ma już dawno za sobą, budynek maszynowni działającej do II połowy XIX wieku walcowni blachy stoi tu do dziś. Przez lata przechodził z rąk do rąk i niszczał. Właśnie pojawił się pomysł, jak uczynić z niego atrakcję turystyczną. - Chcemy stworzyć tu nowoczesne centrum edukacji, łączące tradycje formy prezentacji z multimedialnymi technikami, w którym turyści będą mogli w ciekawy sposób poznawać historię górnictwa i hutnictwa - mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. Jest już nawet konkretny plan. Muzeum Miejskie „Sztygarka” z Dąbrowy Górniczej zainicjowało kilka miesięcy temu prace nad stworzeniem kulturowego parku Dąbrowa Górnicza - Sławków, poświęconego historii kopalń, walcowni cynku oraz hut ołowiu i srebra. - Ratując ten budynek maszynowni dawnej walcowni chcemy włączyć go do tego szlaku kulturowego, a ponadto wpisać mocniej Sławków w sieć industrialnych szlaków województwa śląskiego. Wspólny, ponadlokalny projekt to wyjątkowa szansa dla tego zabytku. Razem ze sławkowską częścią Zagłębiowskiego Parku Linearnego stworzy to doskonałą bazę dla dalszego rozwijania turystyki - zapowiada Rafał Adamczyk.

Pierwszym etapem realizacji pomysłu stanie się odkupienie budynku od prywatnego właściciela. Później rozpoczną się prace koncepcyjne nad stworzeniem multimedialnego centrum edukacyjnego o przemysłowej historii Sławkowa. Gotowa koncepcja stanie się podstawą poszukiwania zewnętrznych środków na jej realizację. Prace będą mogły ruszyć po zakończeniu realizacji sławkowskiej części Zagłębiowskiego Parku Linearnego, zakładającego stworzenie turystyczno-rekreacyjnej przestrzeni nad Białą Przemszą w okolicy ośrodka kultury i centrum edukacji ekologicznej w budynku Działu Kultury Dawnej MOK.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop