"Emission is not our mission!"
Od 18 do 25 marca w Poroninie realizowany był kolejny projekt sławkowskiego stowarzyszenia „Porozumienie Pokoleń”.
Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską. Było to wspólne przedsięwzięcie młodzieży ze słowackiej organizacji OZ Gulocka, tureckiej szkoły Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oraz młodzieży, współpracującej ze Stowarzyszeniem – Porozumienie Pokoleń. Projekt objął honorowym patronatem Burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.
Wspólna inicjatywa młodych ludzi, miała charakter ekologiczny, a tematyka była związana z produkcją mięsa i jego negatywnym wpływem na środowisko naturalne i klimat. W większości krajów spożywana jest ogromna ilość mięsa. Konsumując takie dania, niewiele osób myśli o tym, że każdego dnia setki tysięcy zwierząt jest zabijanych, nie zastanawia się, jak wygląda proces produkcji mięsa i czy jest przyjazny dla środowiska. A to własnie produkcja mięsa odpowiada za prawie 20% emisji gazów cieplarnianych, które mają negatywny wpływ na klimat i środowisko. Produkcja mięsa to także marnowanie ogromnej ilości wody, używanie sztucznych nawozów i zanieczyszczanie wody, wycinanie lasów np. pod pastwiska, pozbawianie zwierząt ich domów czy nawet wyginięcie gatunków zwierząt i roślin. Duża ilość mięsa jest również marnowana podczas produkcji i przez nas – konsumentów.
Dlatego celem projektu było podniesienie świadomości ekologicznej i pogłębienie wiedzy na temat tego, jak wygląda produkcja mięsa oraz jakie ma negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego i klimatu oraz podniesienie świadomości na temat negatywnych skutków marnowania żywności (mięsa). Miał też uzmysłowić uczestnikom, jak zmiany zachowań ludzi i przyzwyczajeń, związanych z odżywianiem, mogą pozytywnie wpłynąć na Planetę, a także poszerzyć kompetencje, które wpłyną na pozytywne zmiany w życiu i w środowisku (np. komponowanie autorskich dań bezmięsnych z tradycyjnych i regionalnych produktów czy ograniczanie marnowania żywności).
Podczas jednych z pierwszych zajęć, uczestnicy wymiany młodzieży stworzyli kodeks międzynarodowego spotkania i przeprowadzili aktywność "oczekiwania i obawy". Kolejnym elementem warsztatów były gry i zabawy z imionami oraz aktywności integracyjne, a także budujące zespół. Dzięki takim aktywnościom uczestnicy utrwalili imiona swoich rówieśników, lepiej się ze sobą zapoznali, przełamali bariery nieśmiałości, zintegrowali się ze sobą tworząc zgrany zespół, stworzyli przyjazną i pozytywną atmosferę, a także przełamali lody w komunikowaniu się w języku angielskim.
W ramach wielu tematycznych zajęć, uczestnicy projektu zapoznali sięz procesem produkcji mięsa od początku aż do etapu, kiedy gotowy produkt trafia do sklepów. Dyskutowali na temat negatywnych skutków dla środowiska naturalnego i klimatu, wynikających z produkcji mięsa tj. zanieczyszczenie wody, wyginięcie gatunków zwierząt i roślin, wyjałowienie ziemi, utrata bioróżnorodności, zmiany klimatyczne. Młodzi ludzie poruszyli także tematykę emisji gazów cieplarnianych i efektu cieplarnianego, stając się bardziej świadomymi negatywnych zjawisk, które zachodzą na naszej Planecie tj. topnienie pokrywy lodowej na biegunach; częstsze powodzie w rejonach zlokalizowanych blisko mórz i oceanów oraz lawiny w górach; wzrost temperatury na całej planecie; ginięcie wielu gatunków zwierząt oraz roślin; bardziej dotkliwe susze, które powodują wyjałowienie żyznych obszarów Ziemi. Dyskutowali również na temat stosowania diety wegetariańskiej - jej plusów i minusów stosowania w życiu młodego człowieka.
W czasie wymiany młodzieży zostało przeprowadzane spotkanie online, w którym wzięli udział ich rówieśnicy z naszych i europejskich krajów. W ramach tej aktywności przeprowadzono wiele kreatywnych bloków, związanych z tematyką projektu i harmonogramem projektu. Uczestnicy podzielili się wypracowanymi rezultatami: wiedzą, umiejętnościami, postawami; zaprezentowali przepisy, a także opowiedzieli o wspólnym przedsięwzięciu i programie Erasmus+.
Przeprowadzono również wieczory narodowe – polski, turecki i słowacki. Każdy zespół narodowy zaprezentował swój kraj, tradycje i zwyczaje w sposób kreatywny i interesujący. Dzięki wieczorom narodowym, uczestnicy wymiany młodzieży pogłębili swoją wiedzę na temat obcych kultur, poszerzyli swoje horyzonty oraz stali się bardziej otwarci i tolerancyjni.
Wymiana młodzieży została zakończona ewaluacją całego spotkanie, podczas której uczestnicy ocenili poszczególne jego elementy oraz to, czego nauczyli się w ramach kilku dni, spędzonych razem. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Youthpass – jako potwierdzenie udziału w projekcie. Międzynarodowe przedsięwzięcie było dla wszystkich możliwością poszerzenia kompetencji i zainteresowań, ale także dla wielu osób - pierwszym doświadczeniem pracy w międzynarodowym środowisku.