Globalnie – lokalnie – aktywnie w sławkowskiej książnicy
Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie aktywnie włączyła się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej, które odbywały się od 16 do 22 listopada. W ramach projektu finansowanego przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak”, w którym placówka uczestniczy od 2014 roku, zorganizowane zostały warsztaty dla dzieci i seniorów. Hasłem tegorocznych spotkań stało się „Urzeczywistnianie równości”.
Warsztaty pod nazwą „Drugie życie rzeczy” skierowane były do seniorów, a ich celem uczyniono pokazanie, jak w prosty i pomysłowy sposób nadać można nowy blask używanym meblom i jak udekorować mieszkanie gustownymi, własnoręcznie wykonanymi dodatkami. Dodatkowo uczestnicy spotkań mogły poznać zasady odpowiedzialnej konsumpcji, poznać funkcjonowanie sieci globalnych współzależności i nauczyć się, w jaki sposób nawet codzienne, drobne zakupy wpływają na środowisko, w którym powstały i ludzi, którzy je wyprodukowali. Zajęcia praktyczne skoncentrowały się na kształtowaniu umiejętności ograniczania zakupów na rzecz nadawania „drugiego życia” przedmiotom zdatnym do użytku, które zalegają na strychach, w piwnicach lub szafach, a wymagają jedynie odnowienia.
Zajęcia dla najmłodszych „Na tropie zabawek” uświadamiały najmłodszym konsumentom, że i w przypadku zabawek wcale nie trzeba ograniczać się jedynie do kupowania nowych przedmiotów. Równie dobrze zabawki można wyczarować z przedmiotów codziennego użytku i surowców wtórnych. Dzieci samodzielnie wykonały własne zabawki – tangram (chińską układankę znaną od około 3 tys. lat) i „kulołapkę” (grę zręcznościową z użyciem kubka, sznurka i kulki). Materiały wcześniej już użyte doskonale nadają się też do wykonywania ozdób do pokojów dziecięcych. Można z nich wykonać ramki na zdjęcia, wieszaki na spinki i kolczyki czy obrazki. Dzieci, z niewielką pomocą dorosłych, uszyły też i ozdobiły kolorowe poduszki przytulanki. Efekty warsztatów wystawione są w holu biblioteki.
Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych współfinansowane jest ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w roku 2015.