Jak pozbywać się nietypowych odpadów?

{[description]}

Jak pozbywać się nietypowych odpadów?

Miesiąc temu w Sławkowie zaczął obowiązywać system indywidualnego odbierania odpadów. W związku z powtarzającymi się pytaniami mieszkańców, przypominamy, w jaki sposób należy pozbywać się mniej typowych odpadów i jak funkcjonuje Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Odpady remontowo – budowlane

Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie są to odpady zmieszane. Niektórzy popełniają właśnie ten błąd myśląc, że gruz, styropian z remontu, papa, okleina itp. to odpady, który mogą wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Co więc należy zrobić?

Sytuacja uzależniona jest od tego, kto wykonuje remont. Jeśli jest to firma remontowo-budowlana, to ona jest wytwórcą odpadów powstających podczas świadczenia usługi budowy, remontu, rozbiórki i to ona jest odpowiedzialna za ich pozbycie się zgodnie z przepisami prawa. Obowiązek ten spoczywa na firmie, chyba że umowa o świadczeniu usługi stanowi inaczej. W ramach tej umowy można bowiem zawrzeć zapis, że to właściciel a nie firma bierze odpowiedzialność za odpady. W takiej sytuacji, w świetle przepisów ustawy o odpadach, własciciel staje się posiadaczem odpadów remontowo-budowlanych powstałych na terenie nieruchomości. Wówczas należy postąpić jak poniżej.

Jeśli odpadów tego typu pozbywa się mieszkaniec Sławkowa uiszczający opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Gminy Sławków, a pochodzą one z remontu własnego domu lub mieszkania, w którym mieszka, ma prawo oddać te odpady do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przy ul. Hallera i nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów (ustalony limit: 1 tona odpadów na rok, na jeden adres zamieszkania).

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – to nie odpady wielkogabarytowe!

Kolejny błąd, który zdarza się popełnić, to mylenie odpadów wielkogabarytowych ze  zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Duży sprzęt - pralka, lodówka, telewizor itp. nie są odpadami wielkogabarytowymi! Firma odbierająca odpady takiego sprzętu nie odbierze.  Co zatem zrobić? I w tym przypadku sprawa jest bardzo prosta: Jeśli jestem mieszkańcem Sławkowa i uiszczam opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Gminy Sławków, a odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzą z nieruchomości, na której mieszkam, to mogę je przekazać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Hallera.

Zużyte części samochodowe

Zużyte części samochodowe powstałe w wyniku naprawy naszego samochodu w  warsztacie powinny być zagospodarowane przez prowadzącego warsztat samochodowy. Zgodnie z ustawą o odpadach, taki warsztat samochodowy jest miejscem wytwarzania odpadów zużytych części samochodowych, a prowadzący taki warsztat jest ich wytwórcą i to on powinien powstałe w trakcie naprawy pojazdów odpady przekazać przedsiębiorcy, który ma zezwolenie na zagospodarowanie tego typu odpadów.

Należy pamiętać, że odpady zużytych części samochodowych nie są odpadami komunalnymi. Jeśli mamy takie zużyte części samochodowe, musimy je przekazać przedsiębiorcy posiadającemu zezwolenie na zagospodarowanie tego typu odpadów, tj. do punktu zbierania odpadów zużytych części samochodowych lub stacji demontażu pojazdów. Pozostałe legalne przypadki, kiedy mogą powstać odpady zużytych części samochodowych dotyczą jedynie stacji demontażu pojazdów. Inne przypadki mają związek z nielegalnymi procederami, np. nielegalnym demontażem pojazdów.

Zużyte opony

Czasami zdarza się, że zużyte opony widzimy porzucone w lasach albo przy drogach, na skwerach, do niedawna również na stanowiskach kontenerowych. Tymczasem mieszkańcy Sławkowa uiszczający opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Gminy Sławków w przypadku opon pochodzących z własnego gospodarstwa domowego mają prawo przekazać je nieodpłatnie do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Hallera. Ustalony limit na rok to 4 sztuki na jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Oczywiście wymienione wyżej kategorie nie obejmują wszystkich odpadów nietypowych, wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Zasługują one jednak na szczególną uwagę z racji tego, że to właśnie one najczęściej stanowią przedmiot decyzji nakazujących właścicielom nieruchomości ich usunięcie. Ustawa o odpadach wyraźnie wskazuje bowiem, że jeśli nie ma możliwości ustalenia, kto podrzucił odpady na dany teren, to właściciel nieruchomości jest traktowany jako ich posiadacz i to jego obowiązkiem jest ich usunięcie.

Aby dowiedzieć się, jakie jeszcze inne odpady (np. przeterminowane leki i chemikalia, igły i strzykawki, oleje i tłuszcze jadalne, a także odpady niebezpieczne, w tym: rozpuszczalniki, farby, kleje, lepiszcze i inne) każdy mieszkaniec Sławkowa ma prawo przekazać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, warto zapoznać się z następującymi materiałami:

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Sławków - KLIKNIJ

Zmiana Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Sławków - KLIKNIJ

Uchwała w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów - KLIKNIJ

Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Hallera w  Sławkowie jest otwarty w następujących dniach i godzinach:

Wtorek

1200 - 1900

Środa

800  - 1400

Czwartek

1200 - 1900

Piątek

800  - 1400

Sobota

800  - 1400

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop