Jak ustrzec się przed zatruciem czadem?
Sezon jesienno-zimowego ogrzewania w budynkach mieszkalnych to okres zwiększonej liczby pożarów. W związku z występującym szczególnie o tej porze roku zagrożeniem zatruciem tlenkiem węgla, Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego i Ochotnicza Straż Pożarna w Sławkowie przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa w tym zakresie.
Tlenek węgla, zwany czadem, jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i toksycznym. Jest nieco lżejszy od powietrza co powoduje że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu .
Po dostaniu się do układu oddechowego człowieka czad wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie tkankowe, stanowiąc poważne zagrożenie dla życia. Następstwem ostrego zatrucia tlenkiem węgla może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz niewydolność wieńcowa. W życiu codziennym z tlenkiem węgla (czadem) możemy się spotkać między innymi podczas eksploatacji urządzeń gazowych, w których odbywa się proces spalania gazu przy małej ilości powietrza, a także gdy następuje niezupełne spalenie gazu.
Zaniedbania w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych) mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć, do których dochodzi często podczas snu lub kąpieli w pomieszczeniach, gdzie zamontowane są urządzenia gazowe do ogrzewania wody lub powietrza.