Jak zabezpieczyć nieruchomość przed dzikami?

{[description]}

Jak zabezpieczyć nieruchomość przed dzikami?

Obecność dzików w pobliżu ludzkich domostw jest problemem większości miejscowości w Polsce.

Dziki w okolice naszych domów mogą zwabić wyrzucane resztki jedzenia bądź przerzucane za płot odpady organiczne. Ograniczenia odstrzału spowodowane ASF doprowadziły do dużego wzrostu populacji dzików w Polsce. Na wzrost populacji dzików przekłada się także łatwiejszy dostęp do pokarmu, czy coraz łagodniejsze zimy. Przyrost populacji dzików w ciągu roku może być bardzo duży i wynosić nawet ponad 200%, co wynika z dużego potencjału rozrodczego tego gatunku. Samica po 16-20-tygodniowej ciąży może urodzić nawet 12 młodych (liczebność młodych rośnie wraz z wiekiem samicy). Dzik obecnie może mieć nawet dwa mioty w roku, a zwierzęta te dożywają 40 lat.

Urząd Miasta realizuje szereg działań związanych z ograniczeniem populacji dzików w przestrzeni miejskiej, na bieżąco współpracując z Kołem Łowieckim Cietrzew. Dokonywane są odłowy dzików, rozkładane środki odstraszające. Zapory zabezpieczające rozkładane są przy obszarach o dużej gęstości zaludnienia, jak osiedle PCK, przy placówkach oświatowych czy parkach miejskich. Poza obszarami zabudowy czy w pobliżu lasów zakładane są wysiadki i zapory. Na bieżąco realizowany jest odstrzał dzików w ramach wykonania planów łowieckich przez poszczególna koła łowieckie. W ostatnich dniach po raz kolejny burmistrz miasta zwrócił się do starosty będzińskiego o wydanie decyzji na odstrzał redukcyjny kilkudziesięciu dzików.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, urząd miasta od kilku już lat przekazuje bezpłatnie preparaty odstraszające dziki. – Do tej pory były to środki w postaci płynnej, od czerwca zakupiliśmy zupełnie nowy środek – tym razem w saszetkach – mówi Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza Sławkowa ds. ochrony środowiska. Środek ten to kompozycja naturalnych substancji zapachowych i składników mineralnych, zamknięta w biodegradowalnych saszetkach. Jest nietoksyczna i bezpieczna dla zwierząt. Preparat działa na zmysł węchu dzików, a jego zadaniem jest powstrzymywanie ich od żerowania w zabezpieczonym obszarze. Każdy zainteresowany mieszkaniec może otrzymać ten preparat nieodpłatnie w budynku urzędu miasta przy Małym Rynku 10, w godzinach pracy urzędu. – Cały czas do naszego zespołu kryzysowego można zgłaszać się także po dotychczas dystrybuowany preparat w płynie. Ze względu na mocny zapach tych środków pamiętajmy, by przychodzić ze szczelnie zamykanym pojemnikiem typu wiaderko lub słoik – dodaje Maksym Pięta.

Przypadki spotkań z dzikami, kiedy mieszkańcy czują się zagrożeni, można zgłaszać do Straży Miejskiej w Sławkowie pod numerem telefonu 501 273 949 lub do Komisariatu Policji w Sławkowie pod numerem telefonu 798 030 047.

Urząd miasta apeluje, by nie pozbywać się jedzenia i odpadków organicznych w sposób mogący zwabić dziki. Niestety zdarzają się sytuacje, w których mieszkańcy celowo nęcą zwierzęta, by móc je obserwować z okien domów. Problem pojawia się wówczas, gdy dzik sforsuje w którymś momencie ogrodzenie i doprowadzi do zniszczenia murawy trawnika. Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt, to zadanie wyłącznie dla członków kół łowieckich i nadleśnictwa

Warto również wyjaśnić kwestie zgłaszania szkód wyrządzonych przez dziki. Zgodnie z definicją, szkody łowieckie są to szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych na gruntach rolnych. Zatem szkód powstałych na nieruchomościach prywatnych jak np. uszkodzenie ogrodzenia czy dewastacja trawnika nie traktuje się jako szkód łowieckich. Właściciel nieruchomości powinien w taki sposób zabezpieczyć teren posesji, aby skutecznie uniemożliwić zwierzętom wejście. Szkody łowieckie wyrządzone przez dziki na gruntach rolnych należy zgłaszać do koła łowieckiego, ponieważ to właśnie koło łowieckie wypłaca ewentualne odszkodowanie.

Dzik z natury jest zwierzęciem nienawiązującym kontaktu z człowiekiem. W związku z tym, kiedy spotka go na swojej drodze, zgodnie z instynktem wybierze ucieczkę. Jedynie w momencie, kiedy zwierzę poczuje się zagrożone, może próbować zaatakować człowieka, jednakże są to sytuacje incydentalne i dotyczą głównie loch broniących młodych. Zachowajmy ostrożność i nigdy nie próbujmy atakować dzików, czy rzucać w nich kamieniami. Najlepszych rozwiązaniem jest bezpiecznie się wycofać.

Jak w inny sposób zabezpieczyć swoją nieruchomość?

  • Znakomitym rozwiązaniem jest zastosowanie pastuch elektrycznego. Napięcie w pastuchu pozwoli nam odstraszyć dzika, nie raniąc ani tym bardziej nie zabijając zwierzęcia.
  • Ogrodzenie naszej działki – najlepsze jest ogrodzenie panelowe lub ze sztywnej siatki. Warto w dolnej części zastosować podmurówkę.
  • W ogrodzie lub na polu można wieszać puszki aluminiowe po napojach w taki sposób, aby hałasowały na wietrze. Pomimo iż dzik może być zwierzęciem agresywnym, to jednak jest płochliwy; dźwięk może okazać się dla niego nieprzyjemny i sprawić, że zrezygnuje on z pomysłu wtargnięcia na naszą działkę.
  • Dziki nie lubią kontaktu z ludźmi, w szczególności ludzkiego zapachu, a zwłaszcza potu – można wystawić na ogród manekina czy rozsypać ścięte włosy.
  • Należy sprzątać owoce, które spadają z drzew.
  • Montaż halogenów z czujnikiem ruchu w miejscach, w których pojawiają się zwierzęta.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop