Jubileusz Miejskiego Ośrodka Kultury

Uroczysta gala i koncert były kulminacyjnym punktem obchodów czterdziestolecia istnienia Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie.

W sobotę 30 listopada wieczorem sala widowiskowa sławkowskiego MOK wypełniła się po brzegi. Jubileusz czterdziestolecia istnienia tej najważniejszej instytucji kultury w mieście stał się okazją do wielu wspomnień i wzruszeń.

Wśród gości nie zabrakło mieszkańców miasta, a także między innymi reprezentantów służb mundurowych, jednostek oświatowych, przedstawicieli instytucji kultury z regionu, byłych pracowników, radnych oraz parlamentarzystów. Barbara Dolniak, Waldemar Andzel i reprezentujący posłankę Katarzynę Stachowicz dyrektor biura Krzysztof Kozieł przekazali na ręce dyrektora Michała Kluczewskiego gratulacje i życzenia.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogłem osobiście podziękować dyrekcji i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury za wszystkie lata tej ważnej pracy, za pasję i zaangażowanie, z jakim codziennie wykonują swoje zadania – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. - Gratulowałem i dziękowałem z perspektywy trzech, symbolicznych punktów zwrotnych mojego życia. Jako dziecko uczestniczyłem w zajęciach sekcji MOK, jeszcze w starej Karczmie. Jako rodzic istotną część kulturalnego wychowania swoich dzieci powierzyłem sławkowskiemu MOK-owi. A z perspektywy ostatnich 10 lat, jako burmistrz miasta jestem odpowiedzialny za tworzenie warunków i rozwój instytucji kultury w Sławkowie – dodaje.

Po części oficjalnej przyszła pora na koncert. Publiczność porwał fenomenalny zespół Avocado. Uroczystości zakończyły się symbolicznym toastem, jubileuszowym tortem i długimi rozmowami w holu MOK.

UM Sławków


Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie został powołany do życia 1 grudnia 1984 roku i od czterech dekad pozostaje miejscem, w którym kultura i sztuka łączą ludzi. Za sprawą Stanisława Głogowskiego, pierwszego dyrektora, ośrodek szybko zyskał charakter instytucji otwartej na potrzeby mieszkańców.

Pierwsze lata działalności to organizacja wydarzeń w zabytkowej karczmie i budynku przy Rynku nr 9, który w 1987 roku stał się siedzibą Działu Kultury Dawnej.

W latach 90. nastąpił dalszy rozwój ośrodka, a nowa siedziba przy ul. Młyńskiej, otwarta w 1992 roku, dała placówce przestrzeń do realizacji nowych projektów. Projekt autorstwa miejscowego architekta Stanisława Kolesińskiego uwzględniał lokalny styl, co sprawiło, że budynek stał się charakterystycznym elementem miasta.

Obecnie Miejski Ośrodek Kultury to nowoczesna instytucja, która łączy doświadczenie z innowacyjnym podejściem do kultury. W 2019 roku siedziba przy ul. Młyńskiej przeszła modernizację, a w 2021 roku budynek przy Rynku przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej. Nowe centrum, poza funkcją edukacyjną, wspiera także turystykę, promując bogactwo przyrodnicze i historyczne Sławkowa.

Z misją wspierania lokalnej społeczności, MOK angażuje mieszkańców, zapewniając im przestrzeń do realizacji pasji i wzmacniając więzi oparte na wspólnej tożsamości.

Po 40 latach działalności, Miejski Ośrodek Kultury pozostaje miejscem inspirującym, łączącym tradycję z otwartością na nowe wyzwania.

MOK Sławków