Koło historyczne ze Sławkowa w grodzie Jaksy

{[description]}

Koło historyczne ze Sławkowa w grodzie Jaksy

Lokalni pasjonaci historii, skupieni w działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie Kole Historycznym odwiedzili niedawno Miechów, gdzie poznawali dzieje i zabytki miasta.

Miechów położony jest nieopodal Sławkowa, od którego dzieli go nieco ponad 50 km. Miasto łączy ze Sławkowem nie tylko wiek, ale również postać Wojciecha Rojowskiego (zmarłego po 1778 roku), polskiego rzeźbiarza i snycerza działającego w Krakowie. Ów artysta był uczniem Jana Jerzego Lehnerta z Ratyzbony i razem z nim współtworzył osiemnastowieczny wystrój Bazyliki Bożogrobców w Miechowie (dekoracje stiukowe, figuralne i ornamentalne w stylu rokokowym). Wojciech Rojowski jest także autorem trzech ołtarzy w kościele parafialnym w Sławkowie oraz pomnika przyściennego biskupa Kajetana Sołtyka.

Pierwszym punktem wizyty w Miechowie 10 października była Bazylika Grobu Bożego, gdzie pod opieką przewodnika członkowie koła historycznego poznawali dzieje zabytku klasy „0”, jakim jest bazylika mniejsza. Kościół i klasztor ufundował książę Jaksa z rodu Gryfitów, który w XII w. wyprawił się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Powracając z niej w 1163 r. zabrał ze sobą kilku braci ze zgromadzenia zakonnego Stróżów Grobu Chrystusowego w Jerozolimie, fundując im klasztor i kościół w Miechowie. Sowicie uposażył ich także trzema wsiami. Miechów jako siedziba Bożogrobców zyskał sobie miano „Polskiej Jerozolimy”. Miejscem do którego udają się pielgrzymi jest specjalnie wybudowany Grób Chrystusowy, będący kopią oryginalnej kaplicy jerozolimskiej, który szczególnego znaczenia nabrał po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców.

Bazylika to niezwykłe miejsce z przepięknym, osiemnastowiecznym wystrojem oraz dobrze zachowanymi fragmentami romańskimi. Miejsce to przepełnione jest przeszłością i wielkością minionych pokoleń pielgrzymów, wśród których byli też królowie, biskupi i profesorowie. Warto tu przybyć i nasycić się atmosferą sanktuarium, pomodlić się w ciszy, w murach, które są świadkami próśb i nadziei ludzkich od prawie 850 lat.

Grupa sławkowian zwiedziła też wystawę stałą Muzeum Ziemi Miechowskiej, prezentującą najcenniejsze tkaniny i szaty liturgiczne przez stulecia gromadzone w klasztornym skarbcu bożogrobców. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Biurze Wystaw Artystycznych. Miechowskie BWA prowadzi trzy obiekty: Galerię „U Jaksy”, Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego wraz z stałą galerią jego twórczości oraz Dworek „Zacisze”. Nie zabrakło pamiątkowej fotografii z obecnym burmistrzem Miechowa Dariuszem Marczewskim oraz z najbardziej znanym miechowiczaninem, który aż ośmiokrotnie był rektorem Akademii Krakowskiej – Maciejem Miechowitą (1457-1523). Jego pomnik stoi przed budynkiem galerii. Na koniec grupa zwiedziła perłę architektury drewnianej i cenny zabytek budownictwa staropolskiego – Dworek „Zacisze” z XVIII w., w którym znajduje się fotokopia słynnej Panoramy Racławickiej – dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki. W dworku są eksponowane dzieła sztuki wkomponowane w tradycyjny wystrój obiektu a w ogrodzie organizowane są biesiadne spotkania z koncertami muzyki ludowej i piosenki kabaretowej oraz plenerowe koncerty muzyki klasycznej.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop