O kryzysie energetycznym i dystrybucji jodku potasu w Sławkowie
O kryzysie energetycznym i dystrybucji jodku potasu w Sławkowie
W piątek 7 października odbyło się zwołane przez burmistrza Sławkowa Rafała Adamczyka posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w celu podsumowania prowadzonych działań w Sławkowie odnośnie kryzysu energetycznego, dodatków węglowych, oszczędności energii, zaopatrzenia mieszkańców w węgiel i potencjalnej dystrybucji jodku potasu.
Wypłata dodatków węglowych
Według danych na 6 października w Sławkowie zostało złożonych 1196 wniosków o przyznanie dodatku węglowego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zajmuje się obsługą dodatków, rozpatrzył pozytywnie i wypłacił już 538 dodatków na łączną kwotę 1.614.000 zł.
Przypominamy, iż zgodnie z przepisami, czas na rozpatrzenie wniosku wynosi 2 miesiące od daty jego złożenia. Urzędnicy dokładają wszelkich starań, by czas ten był jak najkrótszy.
Dotychczas wydano 22 decyzje odmowne. Negatywna ocena wniosków związana jest z ustalonymi przez rząd zasadami przyznawania dodatków i wprowadzonymi nowymi przepisach, które mają zapobiec nadużyciom czy uzyskaniu nadmiernej pomocy państwa. Wynikają one między innymi z nowelizacji ustawy o dodatku węglowym, która określa, że dofinansowanie to bowiem mogą otrzymać gospodarstwa domowe w myśl zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres”. Oznacza to, że według nowych kryteriów wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkującym pod tym samym adresem przysługuje tylko jeden dodatek węglowy. Również zmiana wpisu do centralnej ewidencji emisyjności budynków po 11 sierpnia 2022 roku powoduje odrzucenie wniosku.
Zgodnie z rządowymi przepisami, poza węglem, dodatek przysługuje także na gaz, ale wyłącznie LPG (butle gazowe). Niestety przepisy nie dopuszczają wypłaty dodatków na gaz z sieci, o co często pytają mieszkańcy.
Zaopatrzenie mieszkańców w węgiel przez samorząd miasta
Aktualnie forsowane przez rząd przepisy zakładają możliwość sprzedaży węgla przez spółki komunalne. Powoduje to, iż w miastach i gminach, w których takich spółek nie ma (w tym w Sławkowie) nie jest według aktualnych rządowych koncepcji możliwa akcja sprzedaży węgla mieszkańcom przez samorząd.
Urząd miasta pilnie śledzi rządowe prace nad przepisami w tej materii i – jeśli pojawią się w ich efekcie rozwiązania umożliwiające miastom takim jak Sławków sprzedaż węgla mieszkańcom – przeanalizuje możliwość włączenia się w ten proces z uwzględnieniem w pierwszej kolejności potrzeb osób starszych i samotnych.
W związku z brakiem jak dotychczas konkretnych rozwiązań na szczeblu rządowym problemu sprzedaży węgla mieszkańcom, urząd miasta apeluje do mieszkańców, by nie czekać z możliwością zakupu węgla od samorządu do czasu zakończenia prac nad przepisami przez rząd.
Oszczędności w zużyciu gazu do ogrzewania obiektów użyteczności publicznej
W chwili obecnej nie ma żadnych zaleceń odnośnie wprowadzania oszczędności w zużyciu gazu do ogrzewania obiektów szkolnych czy przedszkolnych. Nie przewiduje się obecnie obniżania temperatury w przedszkolu i szkołach. Może to być spowodowane w przyszłości tylko i wyłącznie przyczynami niezależnymi od samorządu, polegającymi na ograniczeniu lub przerwaniu dostaw gazu. Obecnie na terenie Sławkowa wszystkie budynku użyteczności publicznej są ogrzewane gazowo, dlatego też obecna zmniejszona dostępność do węgla nie jest zagrożeniem dla funkcjonowania obiektów.
Oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przez samorząd miejski
Obecnie strona rządowa i parlamentarna przygotowuje przepisy prawa, które nałożą na samorządy obowiązek oszczędności w zużyciu energii elektrycznej już w grudniu 2022 roku i cały 2023 rok pod zagrożeniem kary grzywny. Samorząd Sławkowa obserwuje projekty przepisów i w sytuacji ich wdrożenia podejmie działania oszczędnościowe w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej przez miasto. Jedną z możliwych metod jest skrócenie o kilka godzin nocnego oświetlenia ulicznego i budynków. Urząd miasta informuje, iż konsekwencje ograniczeń zużycia energii elektrycznej nie obejmą dzieci i młodzieży uczęszczającej do miejskich jednostek oświatowych.
Dystrybucja jodku potasu w Sławkowie
Sławków jest już przygotowany do ewentualnej akcji dystrybucji tabletek jodku potasu dla mieszkańców miasta. Akcja zostanie uruchomiona w sytuacji tego wymagającej w przypadku wydania stosownego zarządzenia przez administrację rządową. Na poziomie miasta mieszkańcy będą powiadamiani wszystkimi dostępnymi kanałami komunikacji, włączając w to również komunikaty głosowe służb mundurowych jak i akcję szerokiego plakatowania.
Na terenie miasta wyznaczone zostały dwa punktu odbioru tabletek:
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sławkowie, ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 3,
- Urząd Miasta (budynek ratusza), Rynek 1.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo atomowe, preparat podawany jest wszystkim osobom do 60 roku życia. Miejskie służby zarządzania kryzysowego w Sławkowie już posiadają preparat jodku potasu w liczbie tabletek pozwalającej na zaspokojenie potrzeb dla całej wymaganej grupy wiekowej. Urząd miasta nie ma wpływu na ewentualne decyzje o możliwości podawania preparatu osobom z innych grup wiekowych. Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego wystąpi do służb wojewody o rozszerzenie zabezpieczenia na wszystkie grupy wiekowe.