Łąki kwietne w dolinie Białej Przemszy

Rafał Adamczyk

Łąki kwietne w dolinie Białej Przemszy

Foto: Rafał Adamczyk
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Prace w Parku Doliny Białej Przemszy na ostatniej prostej. W trzech miejscach powstają właśnie łąki kwietne. Niebawem powinna wzejść trawa.

Dzięki sprzyjającej pogodzie w środę 26 maja w trzech miejscach założone zostały łąki kwietne i zasiano trawę. – Przez takie wspólne zaangażowanie w akcję chcieliśmy pokazać, że każdy może zrobić coś dobrego dla przyrody, a co za tym idzie również dla siebie. Mam nadzieję, że wkrótce doczekamy się nie tylko pięknie ubarwionych przestrzeni spacerowych, ale sprawimy też, że nasze łąki staną się azylem dla wielu gatunków pożytecznych owadów – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Czym będą sławkowskie łąki kwietnie w Parku Doliny Białej Przemszy? Łąka kwietna to zbiorowisko wielu gatunków traw, turzyc i roślin dwuliściennych, które tworzą dom i przestrzeń do rozwoju wielu gatunków owadów, ptaków, drobnych ssaków, płazów i gadów. – Wysiana w Sławkowie mieszanka została opracowana specjalnie na potrzeby realizowanych przez nas projektów i zawiera ponad sto dwadzieścia gatunków roślin, z których wszystkie to gatunki rodzime – informuje Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza Sławkowa do spraw ochrony środowiska. – Są to w stu procentach rodzime rośliny łąkowe występujące w naszym kraju w stanie naturalnym. Mieszanka została wzbogacona roślinami miododajnymi, mającymi ogromne znaczenie dla naszych krajowych zapylaczy, jak i słonecznikiem, którego nasiona stanowić będą doskonałą bazę pokarmową dla wielu gatunków ptaków.

Zastosowana mieszanka ma właściwości antysmogowe, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Łąka kwietna to nawet sto kwiatów na każdy metr kwadratowy powierzchni. Oprócz ważnej funkcji biologicznej, poprawy bioróżnorodności, ma także duże znaczenie estetyczne.

Warto podkreślić, że łąki kwietne łagodzą ekstrema temperatur i wilgotności powietrza. Posadzone w Parku Doliny Białej Przemszy w Sławkowie rośliny, dzięki rozbudowanemu i zróżnicowanemu systemowi korzeniowemu sprawią, że gleba przyjmie więcej wody opadowej niż ziemia pod zwykłym trawnikiem.

Zdjęcie przedstawia pojemniki wypełnione nasionami. Zdjęcie wykonane z góry, pojemniki stoją na drewianym podeście.

Zdjęcie wykonane z góry, z drona. Przedstawia półokrągły obiekt z wydrążonymi okrągłymi miejscami na posadzenie kwiatów. Widoczni ludzie siejący trawę i nasiona.

Zdjęcie wykonane z drona. Na zdjęciu widoczne drewniane pomosty i zbiornik wodny o łezkowatym kształcie

Zdjęcie wykonane w plenerze, przy słonecznej pogodzie. Na pierwszym planie kobieta ze specjalnym urządzeniem - rozsiewaczem, siejąca nasiona. Za nią widoczny mężczyzna niosący metalowe wiadro. Za nimi kobieta pochylająca się z grabiami nad zielonymi roślinami.

Zdjęcie przedstawia trzy osoby podczas zasiewania łąki kwietnej. Dwóch mężczyzn widocznych przodem. W oddali budynek i młode sadzonki drzew.

Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę. Mężczyzna trzyma pojemnik, z którego wysiewa nasiona. W oddali widoczne zielone drzewa.

Zdjęcie przedstawia trzy osoby wysiewające nasiona. Na pierwszym planie znajduje się drewniany pomost. W oddali widoczna plandeka i koparka.

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop