Lokalne działania są w cenie!
Lokalne działania są w cenie!
Nowoczesne wyposażenie dla szkół, więcej zieleni, pikniki i atrakcje dla mieszkańców czy wsparcie dla bezdomnych zwierząt. Huta ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej w 2018 roku wydała łącznie ponad milion złotych na wsparcie inicjatyw społecznych w województwie śląskim. Dzięki tym funduszom udało się zrealizować 43 projekty społeczne, z których skorzystali najmłodsi, dorośli i seniorzy.
Najlepszą inwestycją jest inwestycja w edukację oraz rozwój dzieci i młodzieży. Kierując się tą zasadą, ArcelorMittal Poland przeznaczył 50 tys. zł na budowę ogólnodostępnej strefy aktywności w Sławkowie. Plac zabaw dla dzieci i siłownia pod chmurką otwarta przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II to dowód na to, jakie efekty przynosi współpraca miasta i biznesu. Miejsce, w którym całe rodziny mogą spędzać czas kreatywnie i aktywnie, to tylko jedna z pożytecznych inicjatyw wspartych przez dąbrowską hutę.
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 17 w Sosnowcu dzięki przekazanym funduszom mogła doposażyć pracownię językową. – Dofinansowaliśmy również program profilaktyczny „Dom Aniołów Stróżów” dla dzieci z ubogich środowisk i tych zagrożonych uzależnieniami z terenu Chorzowa. Zależy nam na wyrównywaniu szans wśród dzieci i młodzieży, aby zapobiegać wykluczeniu społecznemu – mówi Magdalena Kuśmierz z Biura Odpowiedzialności Biznesu w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland.
Odpowiedź na lokalne potrzeby
W 2018 roku kolejny raz biegacze z całej Polski mogli wziąć udział w XI Półmaratonie Dąbrowskim ArcelorMittal Poland, na organizację którego firma przeznaczyła 50 tys. zł. Ubiegłoroczny bieg, w którym linię mety przekroczyło ponad 1250 zawodników to jedna z najważniejszych imprez sportowych w regionie.
Projekty promujące aktywny styl życia huta wsparła także w ramach programu minigrantów ArcelorMittal Poland – „Działamy lokalnie” skierowanego do lokalnych stowarzyszeń i grup mieszkańców. W tym roku firma przeznaczyła na nie 100 tys. złotych, dzięki czemu zrealizowano 13 projektów – np. Fundacja Fabryka Kulturalna zorganizowała warsztaty upcyklingu, a członkowie Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza – widowiskowe XII Mistrzostwa Polski Psów Ratowniczych i pracujących w wodzie.
- Program grantowy to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. My wspieramy takie organizacje i stowarzyszenia, które działają lokalnie i dostrzegają potrzeby najbliższego otoczenia – mówi Karolina Muza-Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland. – W tym roku byliśmy pozytywnie zaskoczeni różnorodnością zgłoszonych projektów, które nie tylko trafią do wszystkich grup wiekowych, ale i są zgodne z celami naszych działań jako firmy odpowiedzialnej społecznie – wspierają takie obszary jak bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie i ekologia – dodaje.
Idąc za głosem sąsiadów
Edukacja i sport są ważne, ale dla równowagi potrzebny jest także łyk kultury i czas na dobrą rozrywkę. Współpraca ArcelorMittal Poland z dąbrowskim Pałacem Kultury Zagłębia owocuje każdego roku nowymi, ciekawymi wydarzeniami dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W 2018 r. udało się zrealizować Letnie Kino Plenerowe z repertuarem na wysokim poziomie i oraz Dni Dąbrowy Górniczej – uwielbianą przez dąbrowian imprezę z dobrymi koncertami i świetną atmosferą.
- Zainteresowanie kulturą wśród ludzi zdecydowanie wzrasta. Jednak atrakcyjna oferta kulturalna kosztuje i instytucja taka jak Pałac Kultury Zagłębia potrzebuje wsparcia zewnętrznego. Tu wielki ukłon w stronę naszego partnera, spółki ArcelorMittal, dzięki której imprezy takie jak Dni Dąbrowy Górniczej, Letnie Kino Plenerowe czy Letnie Koncerty Plenerowe mogą nabrać bardziej wartościowego oblicza, co docenia lokalna publiczność – zaznacza Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia.
Pozytywne efekty przynosi też współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami i dzielnicowymi organizacjami społecznymi, które realizują pomysły bliskie i potrzebne swoim sąsiadom.
- Bardzo cenimy sobie współpracę z firmą ArcelorMittal Poland. W ubiegłym roku udało nam się wspólnie zrealizować kilka projektów, m.in. zazielenić gołonoskie skwery, przekazać zeszyty do Domów Opieki Dziecka w Sarnowie oraz Dąbrowie Górniczej. Mamy nadzieję, na równie owocną współpracę w tym zakresie w roku 2019 – mówi Zbigniew Masina, pełnomocnik Stowarzyszenia Zielony Gołonóg.
Pamiętając o bezdomnych czworonogach
Dąbrowska huta wspiera również działalność stowarzyszeń, które pomagają bezdomnym zwierzętom. Od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem opieki nad zwierzętami „Nadzieja Na Dom” i schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu.
- Dzięki tej współpracy możemy rozszerzać naszą działalność, obejmując wsparciem nie tylko większą liczbę potrzebujących zwierzaków w Sosnowcu, ale i pomagając kolejnym potrzebującym z innych miast w okolicy. Otrzymując wsparcie i fundusze z dąbrowskiej huty możemy pomagać więcej, a bezdomnych, chorych i potrzebujących zwierząt jest bardzo dużo. I często my jesteśmy ich jedynym ratunkiem – mówi Aleksandra Szczęśniak, wolontariuszka, która pracuje w Stowarzyszeniu opieki nad zwierzętami „Nadzieja Na Dom”.
Inicjatyw ze wsparciem dąbrowskiej huty było znacznie więcej – edukacyjna impreza „Aktywne Kobiety Kobietom”, podczas której można było uzyskać porady na temat zdrowia, urody, mody czy gotowania, Tydzień Dziecka w Sosnowcu czy Industriada. – Dużą radość sprawia nam świadomość tego, że dzięki naszemu wsparciu udaje się zrealizować choć część ambitnych planów mieszkańców województwa śląskiego, bo tak naprawdę to nie liczby i kwoty są najważniejsze, a poczucie, że te fundusze przynoszą spełnienie i satysfakcję – podsumowuje Karolina Muza-Adamiec.
foto: mat. prasowe