Narodowe Święto Niepodległości z Republiką Sławkowską w tle

{[description]}

Narodowe Święto Niepodległości z Republiką Sławkowską w tle

Przez dwa dni trwały w mieście obchody 110 rocznicy proklamowania Republiki Sławkowskiej i 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

We wtorek 10 listopada prawdziwą gratkę dla mieszkańców przygotował Zespół Szkół im. Jana Pawła II. Hala sportowa zamieniła się na parę chwil w fabrykę braci Szajn, klasę szkolną z 1905 roku, a nawet… Rynek z Ratuszem. Przeżyć z inscenizacji wydarzeń związanych z proklamowaniem Republiki Sławkowskiej z uczniami liceum w rolach głównych oraz wrażeń z występu zespołu ART i koncertu uczniów gimnazjum dopełnił gość specjalny – Wyrzyski Chór Męski, który wykonał wiązankę pieśni patriotycznych, a w drugiej części koncertu zaprezentował też nieco lżejszy repertuar. W szkolnej hali można było obejrzeć wystawę autorstwa Elżbiety Pietrzyk, Marii Janeczek i Zbigniewa Matuszczyka, przygotowaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie.

Obchody w środę 11 listopada rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w parafialnym kościele. O znaczeniu kultywowania pamięci o najważniejszych wydarzeniach w historii mówił w swoim kazaniu ks. dr Wojciech Kowalski. – Czynimy to nie tylko po to, aby wspominać dawne czasy, ale po to, aby być świadomymi tego, co stanowi naszą narodową dumę, co buduje naszą narodową tożsamość. Dlatego wspominanie tych wielkich wydarzeń, ale również tych smutnych, tragicznych, jest tak ważne. Historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale również tym, co o tym życiu stanowi – podkreślił proboszcz.

Tuż po zakończeniu mszy, do zebranych przed kościołem mieszkańców po raz wtóry przemówił inż. Władysław Sujkowski, inicjator powołania Republiki Sławkowskiej. Tak rozpoczęła się plenerowa inscenizacja wydarzeń z 12 listopada 1905 roku, w której – poza uczniami Zespołu Szkół im. Jana Pawła II wzięła udział między innymi grupa rekonstrukcyjna GRH 72 Tulski Pułk Piechoty.

Specjalnie z okazji tego wyjątkowego święta Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta przygotowały okolicznościową, pamiątkową monetę.

Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstanie Republiki Sławkowskiej i pod Krzyżem Wolności. We wspólnym świętowaniu z mieszkańcami miasta uczestniczyła również dlegacja z zaprzyjaźnionego, słowackiego Malego Slavkova.

- Chciałbym gorąco podziękować wszystkim, którzy swoją pracą, poświęceniem i zaangażowaniem przyczynili się do stworzenia uroczystego nastroju w Sławkowie, zarówno 10 listopada jak i 11 listopada, dni pełnych wzruszających chwil i niezapomnianych emocji – powiedział burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop