Nie trujmy siebie i sąsiada!
Nie trujmy siebie i sąsiada!
Czas jesieni i zimy to okres, w którym jakość powietrza pozostawia zwykle wiele do życzenia. Przypominamy, co na temat palenia w piecach mówią przepisy.
Uchwała antysmogowa uchwalona przez sejmik województwa śląskiego obowiązuje każdego z nas.
Do końca 2021 roku mieszkańcy województwa śląskiego mieli czas na wymianę starych kotłów na paliwa stałe, mających 14 i więcej lat.
Do końca 2023 roku będzie należało wymienić kotły pozaklasowe wyprodukowane w latach od 2007 do 2013. Do końca 2027 należy wymienić kotły klasy 3 i 4.
Oprócz zakazu użytkowania przysłowiowych kopciuchów, a więc pieców pozaklasowych, uchwała antysmogowa zawiera również kilka zapisów o zakazie stosowania określonych paliw, a mianowicie węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.
Czy można palić byle czym? - Nie i to zdecydowanie nie, nigdy nie było i nie będzie przyzwolenia na palenie w paleniskach domowych odpadami czy lakierowanym drewnem, tym samym nie ma i nie będzie przyzwolenia na to by ktoś truł nas czy nasze dzieci – wyjaśnia Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza ds. ochrony środowiska. – Kryzys energetyczny nie zwalnia nas z odpowiedzialności i zdrowego rozsądku – dodaje.