Obradował Śląski Związek Gmin i Powiatów

archiwum ŚZGiP

Obradował Śląski Związek Gmin i Powiatów

Foto: archiwum ŚZGiP
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Ponad siedemdziesięciu delegatów ze 132 gmin i powiatów regionu obradowało w piątek 19 maja w Jastrzębiu-Zdroju. W trakcie sesji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów dyskutowano między innymi o Karcie Samorządności oraz projekcie ustawy Prawo wodne.

W obradach wziął udział między innymi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik i Tomasz Zjawiony, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Miasto Sławków reprezentował burmistrz Rafał Adamczyk.

Podczas XLII sesji Zgromadzenia Ogólnego Związku debatowano nt. zapowiadanych zmian w ustawodawstwie, polegających m.in. na ograniczeniu liczby kadencji osób pełniących w samorządach funkcje wykonawcze z wyboru. W ramach dyskusji zwrócono też uwagę na kwestie związane z wprowadzanymi zmianami w przepisach, które prowadzą do centralizacji zadań realizowanych do tej pory przez samorząd terytorialny.

Delegaci poruszyli też zagadnienia związane z koniecznością podjęcia skutecznych działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Stwierdzono, że podejmowane do tej pory działania nie są wystarczająco skuteczne w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Obecna sytuacja wymaga radykalnych działań, które w oparciu o aktualny stan prawny nie są możliwe. Uzgodniono, że niezbędne w tej sytuacji jest przyjęcie na poziomie krajowym rozwiązań systemowych, które wprowadzą zakaz sprzedaży określonych rodzajów szkodliwych paliw oraz  określą odpowiednią jakość kotłów. Zgromadzeni delegaci podkreślili w przyjętym stanowisku, że bardzo istotne jest zwiększenie zakresu przedmiotowego oraz puli środków przeznaczonych na finansowanie zadań realizowanych na rzecz ograniczenia niskiej emisji, które polegają na modernizacji lub zmianie systemów ogrzewania. Wprowadzone rozwiązania systemowe powinny stanowić element kompleksowego, narodowego programu zwalczania zjawiska tzw. niskiej emisji.

Zgromadzeni delegaci wyrazili zaniepokojenie rządowym projektem ustawy Prawo wodne. Wprowadzone bowiem w jego ramach opłaty za pobór wody mogą spowodować wzrost kosztów dostarczania wody, który przełoży się na wzrost ceny wody dla odbiorców, jak też zwiększenie kosztów funkcjonowania jednostek gminnych oraz cen wielu produktów i usług. Uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego Związku stwierdzili, że nie negują konieczności wprowadzenia zmian w systemie i zarządzaniu gospodarką wodną, lecz zdecydowanie nie zgadzają się na te z rozwiązań w projekcie ustawy, które przerzucają koszty reformy gospodarki wodnej na jednostki samorządu terytorialnego, a ostatecznie na ich mieszkańców.

Ważnym punktem obrad było przyjęcie stanowisk, w tym przyjęcie Karty Samorządności.

 foto: archiwum ŚZGiP 

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop