Pięć lat Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej

{[description]}

Pięć lat Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej

Kompleksowa informacja o atrakcjach turystycznych, ofercie kulturalnej oraz przydatne wskazówki dotyczące komunikacji, bazy noclegowej i gastronomicznej – to tylko część propozycji, z których może skorzystać każdy, kto zechce poznać najciekawsze zakątki Sławkowa i regionu.

Wystarczy odwiedzić jeden z Punktów Informacji Turystycznej funkcjonujących przy Dziale Kultury Dawnej MOK i w siedzibie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Sławkowie, które kilku już lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pierwszy z nich - tylko w ubiegłym roku - odwiedziło ponad 4 tys. osób! I chociaż wśród gości przeważają rodzimi podróżnicy, to coraz częściej zaglądają tutaj też zagraniczni turyści, między innymi z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Słowacji, Izraela a nawet zza oceanu.

Przypomnijmy. Pięć lat temu miasto i schronisko, wspólnie ze Śląską Organizacją Turystyczną oraz Związkiem Gmin Jurajskich przystąpiły do realizacji projektu pod nazwą „Śląski System Informacji Turystycznej”. To właśnie wtedy na terenie gmin i miast, które zdecydowały się na uczestnictwo w tym przedsięwzięciu powstało prawie siedemdziesiąt Punktów Informacji Turystycznej. Dwa z nich znalazły swoją siedzibę na terenie Sławkowa. Dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach programu wyposażono je w niezbędny sprzęt cyfrowy i biurowy. Każdy turysta może tu otrzymać również foldery prezentujące ofertę turystyczną regionu, a nawet wypożyczyć audioprzewodnik i wybrać się samodzielnie w podróż po najciekawszych zakątkach.

Skąd tak duża popularność Punktów Informacji Turystycznej w Sławkowie? – Poza oczywistym powodem, jakim jest wyjątkowa historia miasta i jego potencjał kulturalny, wymieniłabym jeszcze dwa czynniki – mówi Magdalena Nowacka – Kolano, kierownik Działu Kultury Dawnej MOK – Po pierwsze lokalizacja punktów, która w przypadku Sławkowa jest trafiona w przysłowiową „dziesiątkę”. Turyści otrzymują tu nie tylko wszystkie informacje i materiały promocyjne, ale mogą też zwiedzić nasz obiekt, gdzie zgromadzonych jest wiele cennych eksponatów. Bardzo chwalą sobie również atmosferę tego miejsca. Zasada, jaką przyjęliśmy jest prosta – każdy jest u nas po prostu mile widzianym gościem – podsumowuje.

Dla wielu turystów naturalną bazą noclegową stało się z kolei Szkolne Schronisko Młodzieżowe na Niwie. – Z usług naszego punktu informacyjnego korzystają często osoby, które chcą zaplanować swój wolny czas. Oznaczenie schroniska muszlą św. Jakuba w zdecydowany sposób zwiększyło zainteresowanie obiektem wśród pielgrzymów, przemierzających pieszo ten średniowieczny szlak. Tu odpoczywają przed dalszą podróżą, a w międzyczasie mogą skorzystać z możliwości zwiedzania miasta.Turystów interesuje również informacja o atrakcjach Jury Krakowsko Czestochowskiej, która stała się w ostatnich latach bardzo atrakcyjna z uwagi na zróżnicowaną ofertę aktywnego wypoczynku dla dzieci, młodzieży, jak i turystów dorosłych – opowiada Grażyna Proszczek, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Sławkowie.

W połowie lutego w Ogrodzieńcu spotkali się przedstawiciele wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację projektu Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Było to spotkanie podsumowujące pięć lat jego funkcjonowania. Zgodnie z harmonogramem, od tej chwili ciężar utrzymania punktów informacyjnych dla turystów spocznie na samorządach. Kończy się bowiem faza finansowania ich ze środków zewnętrznych. – Zdecydowanie stawiamy na turystykę, która jest jednym z filarów promocji zewnętrznej miasta. Chcemy, by te punkty były ważną częścią całego systemu miejskiej informacji dla naszych gości. Dla miasta z tak wspaniałą historią jak Sławków i położonego w tak dobrym z punktu widzenia turystyki regionalnej miejscu to wielka szansa, którą będziemy chcieli wykorzystać, szukając przy tym możliwości zdobywania zewnętrznych środków na te cele – deklaruje burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop