Rocznica wybuchu II wojny światowej
W środę 1 września przypada 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. Tegoroczne obchody w Sławkowie miały szczególny charakter.
Przed tradycyjnym złożeniem wiązanek pod pomnikiem poświęconym poległym i pomordowanym w latach 1939-1945 mieszkańcom Sławkowa uroczystości odbyły się także na miejscowym cmentarzu.
Instytut Pamięci Narodowej w tym roku w szczególny sposób postanowił uczcić żołnierzy walczących w obronie Westerplatte. Jeden z westerplatczyków pochowany jest na cmentarzu w Sławkowie. To zmarły w 1992 roku ppor. Bronisław Grudziński. I to właśnie przy jego grobowcu spotkali się przedstawiciele IPN, władze miasta, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, Towarzystwa Miłośników Sławkowa, młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Baranowskiego i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II oraz harcerze ze Związku Drużyn ZHP "Złota Ósemka".
W czasie uroczystości z udziałem syna zmarłego westerplatczyka w symboliczny sposób oznaczone zostało miejsce jego wiecznego spoczynku, które uzyskało status „grobu weterana walk o wolność i niepodległość Polski”.
Po zakończeniu uroczystości w siedzibie Towarzystwa Miłośników Sławkowa, które włączyło się w organizację uroczystości, odbyło się okolicznościowe spotkanie.
- Pamięć o Bronisławie Grudzińskim w Sławkowie jest wciąż żywa. Osobiście pamiętam jego spotkania z młodzieżą szkolną, organizowane na początku września, podczas których mogliśmy usłyszeć relacje o obronie Westerplatte i tragedii II wojny światowej bezpośrednio od bohatera tamtych czasów - podkreśla Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.
Ppor. Bronisław Grudziński urodził się 4 lutego 1911 roku w Sławkowie. Służbę wojskową rozpoczął w 1933 roku w II Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu. Na Westerplatte skierowany został w 1939 roku. Podczas jego obrony pełnił funkcję dowódcy wartowni nr 2. W czasie walk ranny trafił do obozu jenieckiego. W 1945 roku zwolniony z niewoli powrócił do Sławkowa. W latach 1945-1949 ponownie służył w wojsku. Zmarł w Sławkowie 4 stycznia 1992 roku. Za udział w obronie Westerplatte odznaczony został między innymi orderami Virtutti Militari oraz uhonorowany tytułem honorowego obywatela Gdańska.