Sławków jako przykład dobrych praktyk
Sławków jako przykład dobrych praktyk
Pomysły Sławkowa na zagospodarowanie doliny Białej Przemszy jako przykład dobrych praktyk znalazły się w programie regionalnego seminarium, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląski Związek Gmin i Powiatów. W spotkaniu, które odbyło się w środę 11 kwietnia w Katowicach udział wzięli przedstawiciele samorządów, regionalnych instytucji i świata nauki.
Celem seminarium było zaprezentowanie potencjału i możliwej roli rzek w zrównoważonym rozwoju miast i pokazanie najciekawszych pomysłów na zagospodarowanie ich nabrzeży w obszarach zurbanizowanych.
Sławków będzie realizował swoje pomysły w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego. Pomysły miasta zakładają zagospodarowanie terenu nad Białą Przemszą na funkcje przyrodniczo-rekreacyjne i adaptację poddasza budynku Działu Kultury Dawnej MOK na potrzeby centrum edukacji ekologicznej. Dokumentacja jest obecnie w fazie oceny przez urząd marszałkowski. Rozstrzygnięcie ma być znane w połowie roku.
- Bardzo się cieszę, że nasze pomysły budzą zainteresowanie i stają się przykładami dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania terenów nadrzecznych. Przedstawiając całą koncepcję podczas seminarium skupiałem się głównie na celu naszego projektu, jakim jest ochrona dziedzictwa przyrodniczego miasta dla kolejnych pokoleń jego mieszkańców – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.
Przypomnijmy. Realizacja inwestycji, w przypadku pozytywnego zakończenia postępowania w urzędzie marszałkowskim, zaplanowana jest na lata 2018 – 2020. Całkowita wartość projektu to ponad 6 mln zł. Zakres rzeczowy projektu na terenach położonych w dolinie Białej Przemszy w Sławkowie obejmie uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni przyrodniczej, zaadaptowanie przestrzeni zielonych na park pełniący funkcję edukacyjno – społeczną, umożliwiającą prowadzenie obserwacji siedlisk nadrzecznych oraz łąkowych i połączenie tych terenów ścieżką dydaktyczno –ekologiczną. Realizacja projektu umożliwi wykonanie pielęgnacji starodrzew. Planowane działania mają na celu wyeksponowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych tych terenów. W ramach projektu przewiduje się wykonanie ścieżek dydaktyczno – przyrodniczych eksponujących obszary cenne przyrodniczo, oświetlenie tych ścieżek, oznakowanie obszarów chronionych, budowę stanowisk obserwacyjnych, małej architektury, tematycznego placu zabaw, monitoringu oraz kładki, która umożliwi bezpośredni dostęp do terenów zielonych przy ulicy Walcownia. W ramach projektu planuje się także utworzenie strefy aktywności dla mieszkańców oraz osób odwiedzających miasto i budowę toalet.
Adaptacja poddasza zabytkowego budynku Działu Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie na potrzeby centrum edukacji przyrodniczej i ekologicznej objąć ma przystosowanie pomieszczeń na przyrodnicze centrum wystawiennicze, pracownie warsztatowe, pracownię multimedialną oraz zakup odpowiedniego wyposażenia tych pracowni, aby mogły spełniać funkcje w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Wykonanie prac pozwoli jednocześnie przeprowadzić wiele robót konserwatorskich. Obejmą one między innymi konstrukcję budynku i wymianę mocno zniszczonego poszycia dachowego.
fofo: K. Kozieł