Solidarni dla klimatu
Solidarni dla klimatu
Przedstawiciele kilkunastu miast skupionych w sieci miast progresywnych podpisało w poniedziałek 10 grudnia w Katowicach Deklarację „Solidarność dla Klimatu”. Stanowi ona ekologiczną „mapę drogową”, która wyznacza konkretne kierunki działań, jakie podejmą jej sygnatariusze w celu ochrony środowiska. W gronie miast podpisanych pod deklaracją znalazł się również Sławków.
W dokumencie samorządowcy przyznają, że XXI wiek to czas, w którym kluczowe znaczenie ma solidarność klimatyczna, rozumiana jako wspólne działania na rzecz ochrony klimatu oraz ograniczanie zmian klimatycznych. Wśród określonych w deklaracji zobowiązań jest między innymi wymiana do 2030 roku wszystkich miejskich źródeł oświetlenia na energooszczędne, LED-owe. Do tego czasu przynajmniej połowa energii w budynkach zarządzanych przez miasta ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Samorządy zobowiązały się również do stopniowej, kompleksowej termomodernizacji zarządzanych przez siebie budynków i dążeniu do zastępowania węgla źródłami odnawialnymi, a także wspierania mieszkańców w rozwijaniu ich własnej energetyki.
Deklarację wsparli byli prezydenci Polski, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Jej podpisanie było jednym z wydarzeń towarzyszących szczytowi COP24.
foto: Krzysztof Kozieł