Stop wypalaniu traw!

źródło: www.stoppozaromtraw.pl

Stop wypalaniu traw!

Foto: źródło: www.stoppozaromtraw.pl
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W Polsce w 2018 roku odnotowano niemal 49 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie ponad 25 tys., co stanowiło 51% wszystkich pożarów traw w 2018 roku.

Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty. W 2018 roku średnio co 10 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.

W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto ponad 123 mln litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

Wypalanie traw jest nielegalne i karalne! Regulują to odpowiednie przepisy prawa.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody w art. 131 pkt 12 stanowi, iż „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. W art. 131 tejże ustawy czytamy: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach w art. 30 ust. 3 pkt 3 stanowi, iż „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Z kolei art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń dla osoby dopuszczającej się tego procederu przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 złotych. 

Kodeks karny w art. 163 § 1 określa natomiast, iż: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Wiele ważnych informacji zawartych jest w specjalnie dedykowanym temu problemowi serwisie informacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Państwową Strażą Pożarną. Można zapoznać się z nimi TUTAJ.

O rozsądek i rozwagę apeluje do mieszkańców również Ochotnicza Straż Pożarna w Sławkowie.  - Wypalanie traw to jeden ze sposobów niszczenia środowiska. Wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie,  przynosi jedynie szkody dla przyrody jak i samego człowieka, zanieczyszczając powietrze produktami spalania - przypomina naczelnik OSP Sławków Paweł Jakubowski.

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop