Święto Konstytucji Trzeciego Maja
![{[description]}](https://www.slawkow.pl/uploads/modules/articles/thumbs/1920_500_crop_q80_4005_d6c39e12624b81d27107.webp)
Uroczystą mszą św. rozpoczęły się w Sławkowie obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Po mszy władze miasta, delegacje i mieszkańcy przeszli na rynek, gdzie pod pamiątkowymi tablicami na ścianie Ratusza złożone zostały wiązanki kwiatów.
Uroczystości zakończyły się występem artystycznym dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Baranowskiego.
Obchody święta Konstytucji Trzeciego Maja połączone były z przypadającym na 4 maja Międzynarodowym Dniem Strażaka. Wiązanki kwiatów złożone zostały również pod kapliczką św. Floriana.
Przemówienie burmistrza Sławkowa Rafała Adamczyka:
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Sławkowa, drodzy Goście!
Już 231 lat dzieli nas od chwili w dziejach Rzeczypospolitej wyjątkowej. Uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja każdego roku staje się dla nas nie tylko pamiątką tryumfu nowoczesnej myśli polityczno-społecznej i narodowej zgody nad partykularnymi interesami różnych grup, ale także – co szczególnie ważne z punktu widzenia współczesności – okazją do spojrzenia przez ich pryzmat na otaczającą nas dziś rzeczywistość.
Wielkie dzieło naprawy Rzeczypospolitej, którego owocem była uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa zasadnicza, źródło swoje czerpało z potrzeby rozliczenia się z narodowymi wadami i błędami przeszłości, z reformatorskich dążeń i pragnienia budowy nowoczesnego, bezpiecznego i sprawnego państwa.
Wydarzenia ostatnich miesięcy w szczególny sposób kierują naszą uwagę na to, co stało się wkrótce po uchwaleniu Konstytucji Trzeciego Maja, po położeniu fundamentów nowego, zreformowanego ustroju. Wiemy, że nie udało się wówczas Rzeczypospolitej wyzwolić z zależności od wschodniego sąsiada. Rosyjskie żądania „rozbioru Polski i wymazania imienia polskiego” na długi czas pogrzebały w gruzach marzenia naszych przodków o własnej państwowości. Osamotniona Rzeczpospolita, rozszarpana przez Rosję, Prusy i Austrię na 123 lata zniknęła z map Europy, płonąc jednak nieprzerwanie żywym płomieniem pragnienia wolności w sercach Polek i Polaków.
Dlatego dziś, jak chyba nigdy wcześniej widzimy, jak bardzo bezpieczeństwo Polski opiera się na przynależności do świata zachodnioeuropejskich wartości – na obecności w Unii Europejskiej i w Pakcie Północnoatlantyckim, przede wszystkim jednak na narodowej zgodzie i jedności w sprawach dla kraju fundamentalnych. O i tę właśnie ogólnonarodową zgodę, pomimo dzielących nas różnic światopoglądowych i politycznych trzeba nam nieustannie apelować. Tylko wtedy bowiem będziemy mogli bez obaw patrzeć w przyszłość naszą i kolejnych pokoleń.
Serdecznie dziękuję wszystkim za obecność na dzisiejszych uroczystościach, które odbywają się w tradycyjnej formule po raz pierwszy po pandemicznej przerwie. Wszystkim Państwu życzę radosnego, rodzinnego świętowania!