Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II nagrodzeni w konkursie

{[description]}

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II nagrodzeni w konkursie

Trzydniowe warsztaty w Warszawie były nagrodą dla zwycięzców ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. W gronie laureatów znalazło się trzech uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. Warsztaty realizowane były od 18 do 20 listopada.

O konkursie opowiada nauczyciel ZS w Sławkowie, dr Jolanta Wadas:

Konkurs: „Wyzwania współczesnego świata w zakresie praw człowieka – jaki my mamy wpływ na stan przestrzegania praw człowieka na świecie?”
Wydawać by się mogło, że w XXI wieku, dysponując rozmaitymi zdobyczami cywilizacyjnymi i mając wielodziejowe doświadczenia wojenne, człowiek będzie szanować drugiego człowieka oraz respektować jego prawa. Nic bardziej mylnego. Choć działa wiele organów administracyjnych i instytucji międzynarodowych chroniących prawa człowieka, nadal są one nagminnie łamane. Należy zatem zadać sobie pytanie: Jak to jest możliwe? Powyższe zagadnienie postanowili zgłębić uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie: Jagoda Kazimierska, Dawid Kania i Krystian Filipowicz, realizując projekt do ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Ponieważ w dzisiejszych czasach najbardziej efektowne, a zarazem efektywne przekazy łączą słowo z obrazem, dlatego nasi uczniowie zrealizowali projekt filmowy. Do udzielenia wywiadu, a tym samym do udziału w filmie, udało im się zaprosić osoby reprezentujące różne organizacje związane z przestrzeganiem i ochroną praw człowieka. Poprzez przygotowany przez siebie film chcieli oni uwrażliwić odbiorcę na krzywdę innych ludzi cierpiących w milczeniu tylko dlatego, że nie mają możliwości obrony albo boją się podjąć próbę zmiany swojej sytuacji.
Opracowany przez nich projekt okazała się na tyle ciekawy, że został dostrzeżony oraz wyróżniony przez organizatorów konkursu. Należy podkreślić, że jest to bardzo duży sukces naszych uczniów.
Nagrodą dla laureatów oprócz dyplomów i innych upominków, były trzydniowe warsztaty tematyczne odbywające się w Warszawie.

W pierwszym dniu uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę w zakresie uniwersalizmu i generacji praw przysługujących każdemu człowiekowi. Kolejne dni obfitowały w nie mniejsze atrakcje. Na spotkanie z laureatami zostali zaproszeni uchodźcy i imigranci z Sudanu, Wietnamu i Syrii. Kontakt z nimi uświadomił wszystkim różnorodność i złożoność problemów, z jakimi muszą zmierzyć się ludzie odmienni kulturowo, mieszkający w nowym środowisku. Był on również okazją do poznania zwyczajów, tradycji oraz ważnych aspektów życia obcokrajowców w naszym kraju.
Ostatni dzień pobytu w Warszawie podsumowano wizytą w organizacjach zajmujących się wielokulturowością, prawami człowieka i edukacją globalną. Uczniowie zwiedzili m.in. Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Amnesty International oraz Polskie Forum Migracyjne.

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop