Umowa na budowę oczyszczalni podpisana
![{[description]}](https://www.slawkow.pl/uploads/modules/articles/thumbs/1920_500_crop_q80_4306_36c9a177b74eab7ef9bd.webp)
W środę 30 listopada podpisana została umowa na budowę nowej oczyszczalni ścieków w Sławkowie.
Na budowę wartej ponad 9,8 mln zł oczyszczalni ścieków miasto Sławków pozyskało dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład” w kwocie 6,65 mln zł. Prace potrwają dwa lata, do końca 2024 roku.
- Inwestycja ta to kolejny etap konsekwentnie realizowanej przez nas poprawy stanu gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk. - Nowa oczyszczalnia będzie miała za zadanie przejąć funkcję obecnie istniejącego i starego już obiektu. Dzięki niej będą zabezpieczone walory środowiskowe doliny Białej Przemszy. Co więcej nowa oczyszczalnia ścieków pozwoli nam na usprawnienie obsługi mieszkańców Sławkowa w zakresie odbioru ścieków z szamb czy oczyszczalni przydomowych. Zwiększone możliwości technologiczne oczyszczalni pozwolą nam także na planowanie w przyszłości rozbudowy sieci kanalizacyjnej w mieście – dodaje.
Duża część procesu oczyszczania ścieków w Sławkowie będzie zamknięta w nowoczesnym obiekcie techniczno-technologicznym, a całość zaprojektowanych rozwiązań pozwoli zmniejszyć uciążliwości środowiskowe, w tym zapachowe dla mieszkańców.
W nowej oczyszczalni zostaną zastosowane procesy SBR. To technologia oczyszczania ścieków, w której zastosowany jest proces osadu czynnego, a jej idea polega na przeprowadzeniu wszystkich procesów oczyszczania w tym samym zbiorniku. Sposób działania SBR oparty jest na okresowym powtarzaniu następujących kolejno po sobie faz: napełniania, napowietrzania i mieszania, sedymentacji, dekantacji i tzw. fazy martwej (spoczynku).
– Do głównych zalet reaktorów SBR należy większa elastyczność pracy układu, możliwość dokonania szybkich zmian parametrów operacyjnych w zależności od ilości i składu dopływających ścieków oraz wysoka odporność na nierównomierność dopływu ścieków i zmienne ładunki zanieczyszczeń – wyjaśnia Maksym Pięta, pełnomocnik burmistrza Sławkowa ds. ochrony środowiska.
Budowa nowej oczyszczalni to już druga inwestycja w Sławkowie, która jest realizowana dzięki pozyskanemu przez samorząd dofinansowaniu z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Przypomnijmy, że trwa już obecnie modernizacja części ulicy PCK na odcinku między Klubem Dziecięcym „Maluszkowo” a ulicą Krakowską. Powstanie tam nowy odcinek drogi z chodnikami, 50 miejsc parkingowych, nowe oświetlenie i nasadzenia zieleni. Zakończenie tej inwestycji wartej ponad 2 mln złotych planowane jest najpóźniej jesienią przyszłego roku. Więcej o trwających pracach można przeczytać TUTAJ.
Trzecią niezwykle ważną inwestycją, na którą samorząd Sławkowa pozyskał 9 mln 462 tysiące złotych, jest wdrożenie nowoczesnych technologii produkcji i zabezpieczenia jakości wody na Stacji Uzdatniania Wody dla całego miasta. Ta niezwykle ważna inwestycja dla każdego mieszkańca Sławkowa, zabezpieczy mieszkańców w wysokiej jakości wodę na długie lata. Zakończenie tej inwestycji planowane jest do końca 2024 roku. Więcej o planowanej inwestycji TUTAJ.
- Na budowę nowej oczyszczalni dla centrum Sławkowa, przebudowę odcinka drogi na osiedlu PCK wraz z budową parkingu oraz na budowę nowej stacji uzdatniania wody dla całego miasta pozyskaliśmy w sumie aż 17,784 mln złotych – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.
– Gdy do tej kwoty dodamy pozyskane przez nas 250 mln złotych na budowę łącznika drogowego pomiędzy Drogą Krajową nr 94 a Euroterminalem i stacją PKP LHS w Sławkowie dla rozwoju transportu intermodalnego mogę powiedzieć, że w najbliższych 5 latach czeka nas bardzo dużo wyzwań. Jestem jednak przekonany, że wraz z moim zespołem i pozyskanymi przeze mnie ważnymi partnerami zrealizujemy z sukcesem wszystkie te skomplikowane i trudne inwestycje dla rozwoju Sławkowa - dodaje.
O inwestycji budowy łącznika drogowego pomiędzy Drogą Krajową nr 94 a Euroterminalem i stacją PKP LHS w Sławkowie dla rozwoju transportu intermodalnego można znaleźć więcej informacji TUTAJ.