Wspólnie w obronie samorządu

Krzysztof Kozieł

Wspólnie w obronie samorządu

Foto: Krzysztof Kozieł
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Około 1,5 tys. samorządowców spotkało się 16 marca w Warszawie. Forum Samorządowe poświęcone było dyskusji o zmianach prawa, wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd PiS.

Atmosfera była niezwykle gorąca, a z mównicy często padały ostre i jednoznaczne sformułowania. Wśród gości Forum Samorządowego był między innymi prof. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i wiceminister MSWiA w latach 1997 - 1999, zaangażowany również w sprawę zmiany przynależności wojewódzkiej Sławkowa. – Ja osobiście uważam, że ta chwila, którą teraz przeżywamy, to nie jest już nawet czas hamowania decentralizacji, ale to jest okres powrotu na drogę centralizacji – mówił, opisując przy tym między innymi sytuację, jaka wytworzyła się po zawirowaniach wokół Trybunału Konstytucyjnego. 

Obecni w Warszawie przedstawiciele gmin, powiatów i województw przyjęli apel dotyczący obrony samorządności w Polsce. „My obywatele, przedstawiciele gmin, powiatów oraz województw z całej Polski wraz z reprezentantami ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządowych wspólnie wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmian prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym. Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanej w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień” - czytamy w dokumencie.

Jak podkreślali obecni na spotkaniu przedstawiciele samorządów, niekorzystne dla społeczności lokalnych zmiany wprowadzone albo zapowiadane przez rządzących związane są między innymi z zapowiedziami możliwości zgłaszania kandydatów w wyborach samorządowych tylko przez partie polityczne. Wśród innych niepokojących zmian wskazywano na odbieranie kompetencji samorządom lokalnym i regionalnym w zakresie samodzielnego decydowania o kształcie sieci szkół, zamiar odebrania województwom wpływu na Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy zapowiedzi związane z odebraniem powiatom urzędów pracy (przekazanie ich wojewodom).

Obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin, powiatów i województw podpisali „Kartę Samorządności”.

– Karta stanowi wyraz naszego sprzeciwu wobec zmian podejmowanych bez konsultacji ze stroną samorządową. Ograniczanie kompetencji społeczności lokalnych, tak gminnych jak i powiatowych oraz województw samorządowych i przekazywanie ich administracji centralnej oraz upartyjnianie samorządów to w gruncie rzeczy odejście od demokracji. I temu się sprzeciwiamy – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk, który był jednym z sygnatariuszy dokumentu.

Uczestnicy spotkania zadecydowali również o powołaniu Samorządowego Komitetu Protestacyjnego.

 

 

 

 

Powiększ czcionkę
Aa+
Aa-
wykop