Zmiana rozkładów jazdy ZTM
Od poniedziałku 16 marca w komunikacji miejskiej obsługiwanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne. Oznacza to, że autobusy będą jeździły tak, jak w ferie.
Powodem zmiany jest zawieszenie zajęć w szkołach oraz ograniczona liczba dyspozycyjnych kierowców. Zarząd Transportu Metropolitalnego chce również w ten sposób zapobiegać zakażeniom koronawirusem.
ZTM podjął się już szeregu działań ukierunkowanych na minimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotychczas zalecił operatorom m.in. mycie pojazdów ze szczególną dokładnością, automatyczne otwieranie drzwi autobusów, tramwajów i trolejbusów podczas obsługi przystanków, regularną obsługę wszystkich przystanków – również tych „na żądanie”, dodatkowe wietrzenie pojazdów na przystankach początkowych oraz zawieszenie sprzedaży biletów przez kierujących pojazdami na dwa tygodnie od 12 marca. Organizator komunikacji miejskiej przystąpił również do realizacji akcji informacyjnej. Dzięki współpracy ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w pojazdach wywieszone zostały plakaty informujące pasażerów o tym, jak zapobiegać zakażeniu. Z takimi samymi informacjami można zapoznać się również w mediach społecznościowych. Ponadto ZTM prowadzi zintensyfikowane kontrole czystości pojazdów wszystkich swoich przewoźników.
– Przyszedł czas na podjęcie kolejnych kroków. Dziś zapadła decyzja o ograniczeniu liczby połączeń – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Od 16 do co najmniej 25 marca, poza dniami weekendowymi, będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne. Ma to związek z odwołaniem zajęć w szkołach oraz ograniczoną w związku z tym liczbą dyspozycyjnych kierowców. W ten sposób wpisujemy się również w zalecenia zachęcające do ograniczania aktywności i przemieszczania się. To wszystko w trosce o naszych pasażerów – podkreśla Wawrzaszek.
Istotne zmiany zostały także zaplanowane w odniesieniu do połączeń tramwajowych. Zawieszone zostają linie nr 38 (od 14 marca) oraz nr 0 i 11 (od 16 marca). Pojemniejsze pojazdy będą natomiast obsługiwać linię nr 19. – Sytuacja jest dynamiczna. Nie możemy zatem wykluczyć tego, że wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia. Możliwe jest np. wprowadzenie w życie rozkładów jazdy obowiązujących w weekendy. Zachęcamy więc pasażerów do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych oraz strony internetowej – wskazuje Wawrzaszek.
Podsumowanie działań podjętych przez ZTM:
- mycie pojazdów, przeprowadzane przez operatorów, ze szczególną dokładnością,
- wzmożona kontrola czystości pojazdów,
- zalecenie automatycznego otwierania drzwi w pojazdach,
- zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03),
- realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach, media społecznościowe),
- decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych,
- regularna obsługa przystanków „na żądanie”,
- dodatkowe wietrzenie pojazdów,
- wyrażenie zgody na wydzielanie stref ograniczonych w pojazdach oraz wskazanie modelowego rozwiązania w tym zakresie,
- zamknięcie Punktów Obsługi Pasażera od 14 do 25 marca,
- wprowadzenie obowiązywania od 16 do 25 marca rozkładów jazdy ważnych w dni robocze nieszkolne.
źródło: https://metropoliagzm.pl